Rano na rondzie Dmowskiego w stolicy protestujący rolnicy z Agrounii rozrzucili świece dymne, blokując na chwilę centrum Warszawy. To dopiero początek – zapowiadają.

Protest w Warszawie jest, jak zapowiedział Michał Kołodziejczak, spokojny. Przynajmniej dzisiaj. Wspomniane świece dymne i wydzielane z nich dym mają „symbolizować niepewność, przed którą stoją rolnicy w związku z piątką dla zwierząt”, mówił mediom Kołodziejczak.

Wcześniej lider Agrounii mówił: „Powiem wprost: wszystko co ostatnio dzieje się w Sejmie i w rolnictwie, powoduje, że nie możemy być obojętni i nie możemy przyglądać się temu biernie. Musimy jasno wyrazić nasz sprzeciw i jasno pokazać, że rolnicy to są osoby, które mają swoje zdanie i nie pozwolą aby krzywda działa się ich rodzinom, a w konsekwencji całemu społeczeństwu!”.

Protest jest związany z przyjętą, ale jeszcze nie podpisaną przez prezydenta ustawą zwaną „Piątka dla zwierząt”, która ma m.in., zakazać hodowli zwierząt futerkowych, uboju rytualnego zwierząt na eksport i wprowadza szereg rozwiązań, które mają ulżyć cierpieniom zwierząt domowych i hodowlanych w Polsce. Ustawa uderza w interesy bardzo bogatego i wpływowego lobby futrzarzy, którzy nie szczędzą sił, by ustawa została zawetowana przez prezydenta Dudę.

Agrounia w obronie
fot. strajk.eu

Jak zapowiadają organizatorzy, w proteście ma uczestniczyć kilka tysięcy ludzi, którzy z pl. Trzech Krzyży przejdą pod Sejm, a stamtąd pod pałac prezydencki, gdzie delegacja protestujących ma spotkać się z Andrzejem Dudą. Przeciwnicy praw zwierząt bardzo liczą na weto prezydenta. Może ono jednak nie wystarczyć, bo, sądząc po ostatnim głosowaniu i dodając kompromis w łonie Koalicji Prawicy, parlament może weto odrzucić – wymagana większość do odrzucenia prezydenckiego sprzeciwu to 3/5 głosów posłów obecnych na Sali. Ostatnio za ustawą zagłosowało 356 posłów, przeciw było 75, a wstrzymało się od głosu 18.

[akt.]

Pochód demonstrujących po protestach pod Sejmem przechodził przez ul. Nowy Świat, zajmując jej znaczną część. Pod dźwięki Marsza Żałobnego Chopina demonstranci nieśli transparenty z hasłami: „Piątka Kaczyńskiego zamorduje rolnika każdego”, „PiS zdrajcy wsi”, „Prezydencie ratuj”, „Pozwólmy „zbawcy narodu” odejść na zasłużona emeryturę”.

Afrounia przeciw zwierzętom
fot. strajk.eu

 

 

 

 

 

 

 

Agrounia przeciw zwierzetom
fot. strajk.eu
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Biedroń: „Proszę, by Donald Tusk zszedł z cynicznej i destrukcyjnej dla opozycji drogi opluwania Lewicy”

To, że Donald Tusk uważa Koalicję Obywatelską za jedyną, słuszną opozycję dla Prawa Sprawi…