Opublikowany wczoraj raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wskazuje, że olbrzymia większość ludzi na naszej planecie, niezależnie od swej płci, kieruje się przesądami w stosunku do kobiet. ONZ alarmuje, że przed kolejnym Międzynarodowym Dniem Praw Kobiet ciągle i niemal niepodzielnie panują bardzo stare klisze przekonań o rolach społecznych płci.

„Mężczyźni są lepszymi politykami i szefami przedsiębiorstw niż kobiety.”, „Zdobycie wyższego wykształcenia jest ważniejsze dla mężczyzn niż kobiet.”, „Mężczyźni powinni mieć pierwszeństwo na rynku pracy, gdy oferty są rzadkie .” – Dziewięć na 10 osób, w tym kobiety, są przekonane do co najmniej jednego z tych przesądów – wynika z badań, które objęły 75 krajów reprezentujących 80 proc. populacji światowej.

Na statystycznym szczycie tych badań, z wynikiem 99,81 proc., znajduje się Pakistan, który wyprzedza o kilka setnych Katar (99,73) i Nigerię (99,73). Na przeciwnym biegunie okazuje się, że najbardziej równościowe opinie panują w maleńkiej, europejskiej Andorze (27,01 proc), która pokonała Szwecję (30,01 proc.) i Holandię. Tam tylko 39,75 proc. ludzi uważa, że mężczyźni są lepsi i ważniejsi od kobiet.

pixabay

ONZ wyraziła żal, że „mimo dziesięcioleci postępu”, niewidzialne bariery między płciami trwają, jak gdyby nigdy nic. „Dziś walka o równość płci zależy od wyeliminowania panujących przesądów.” – uważa Pedro Conceiçao z kierownictwa UNDP. Jego kolega Achim Steiner jest podobnego zdania: „Wysiłki, które były skuteczne w dziedzinie ochrony zdrowia, czy edukacji, powinny skierować się na walkę z dużo trudniejszymi problemami, jak głęboko zakorzenione przesądy wśród kobiet i mężczyzn, które stoją na przeszkodzie prawdziwej równości”.

Przy okazji: z badań wynika, że 28 proc. osób obu płci na świecie uważa, że bicie kobiet przez mężczyzn jest „całkiem normalne”.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Kolejne nic nie wnoszące badanie- a kasy kosztowało sporo.
  Pora zadać podstawowe pytanie ILE POKOLEŃ LUDZKICH UPŁYNĘŁO OD MOMENTU GDY MAŁPA ZLAZŁA Z DRZEWA?10000? A MOŻE 100000? Tego nie wiemy dokładnie!
  Wiemy że pierwsze osadnictwo zaczynało się circa 6500 lat temu.(330 pokoleń), epoka żelaza zaczęła się nie tak dawno 135 pokoleń. 12 pokoleń temu – rewolucja francuska, rozdział kościoła i państwa, i początek rewolucji przemysłowej.
  8 pokoleń temu kobiety mogły po raz pierwszy głosować w wyborach (USA).
  3 pokolenia upłynęły od podpisania konwencji praw człowieka.
  Czy nadal nic nie dociera? przesądy wyciągane z mitologii, baśni i ludowych przesądów, a także wpajane przez wszystkie religie świata trwają równie długo jak rodzaj ludzki. Nauka współczesna rozwija się dopiero 12 pokoleń, a 3 pokolenia pojawiły sie od Europejskiej Konwencji Praw Człowieka!
  Dajcie ludzkości czas!
  Od początków osadnictwa do odkrycia żelaza upłynęło circa 200 pokoleń. A wy lekkoduchy chcecie coś co pojawiło się w ciągu ostatnich pokoleń (całkowite zrównanie w prawach i obowiązkach kobiet i mężczyzn) uczynić normą w postrzeganiu luów gdzie KOBIETY NIE MOGĄ SAME WYJŚĆ NA ULICĘ?
  Litości!

  1. To może niech kobiety szukają sobie lepszej pracy niż praca na kasie w żabce? Kobiety same często wybierają gowniane prace a potem zdziwione czemu zarabiają mało, to nie jest żadna dyskryminacja, one same tak wybierają, a przecież jest też wiele kobiet które dużo zarabiają.
   P.S. płace w Polsce odnośnie płci są równe.

  2. Klasyczny kto ci kaszkę i owsiankę sprzeda jak wszyscy poszukają lepiej płatnej pracy?

  3. @ Kostyczny!
   Nawet w Bezdomce czy innym płazie facet ma stówę dwie więcej od kobitki. Jedynym wyjątkiem w mojej okolicy było Tesco. Płaciło najmarniej – to fakt, ale jednakowo!
   Ty jednak – z uporem godnym lepszej sprawy udajesz że chodzi o wysokość zarobków. NIESTETY NIE! Chodzi o stosowanie zasady – taka sama płaca za taką samą pracę. Może ktoś powinien pójść po rozum do głowy, że nie po to uwolniono rynek w całości aby… zaczynać regulować jego istotny element jakim są płace? Jedynym regulowanym elementem powinna być płaca minimalna, bo jej wysokość powinna pozwalać na utrzymanie się bez wyrzeczeń. Reszta – powinna być odzwierciedleniem wartości pracy. W Polsce problem płciowego zróżnicowania płac jest nieznaczny, ale jednak istnieje.

 2. Nasuwają mi się tu dwie sentencje:
  – Vox populi, vox Dei,
  – Głupi ten, kto pyta głupców o opinię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Agrounia rozczarowana opozycją, a szczególnie lewicą

Michał Kołodziejczak przez wielu był postrzegany jako czarny koń polskiej opozycji. Co dzi…