Zarząd firmy Pfleiderer Grajewo, produkującej narzędzi do wyrobu mebli, planował zbić fortunę na emisji akcji. Szmal miał być przeznaczony na przejęcie spółki matki – niemieckiej Pfleiderer GmbH. Plan spalił jednak na panewce, bo potencjalnych nabywców było jak na lekarstwo.

africanliberty.com
africanliberty.com

27-31 zł miała kosztować jedna akcja przedsiębiorstwa z Grajewa. Łącznie miało ich zostać wyemitowanych 40 milionów. Właściciele spółki już zacierali ręce – wejście na giełdę miało przynieść im środki na przejęcie głównej firmy oraz inwestycje w dalszy rozwój biznesu. Okazało się jednak, że zła opinia ciągnąca się za marką wśród inwestorów sprawiła, że chętnych na zakup papierów, nawet z dolnej granicy cenowej zgłosiło się bardzo niewielu.

Wszystko przez kłopoty finansowe Pfleiderer GmbH, które rozpoczęły się w roku 2012. Wówczas spółka straciła płynność i ogłosiła kontrolowaną upadłość. Jednocześnie na horyzoncie pojawiła się zupełnie anonimowa firma Atlantik SA, zarejestrowana w raju podatkowym – Luksemburgu. Ów podmiot dokonał przejęcia majątku Pfleiderera. Dziwna transakcja zaniepokoiła inwestorów, którzy zaczęli masowo wyprzedawać akcję. Ostatecznie spółka przetrwała, jednak była zmuszona m.in. do sprzedania zakładów w Ameryce Północnej oraz wycofania się z Rosji. Obecnie Pfleiderer posiada m.in. pięć fabryk na terenie Niemiec i zakład w Grajewie. Jak widać jednak – zła sława spekulacyjna marki może nie pozwolić na rozwinięcie skrzydeł przedstawicielom polskiej filii przedsiębiorstwa. Ci jednak nie zamierzają składać broni. Zapowiedzieli, że już niebawem spróbują ponownie wtargnąć na giełdowy parkiet. „Podczas naszego roadshow otrzymaliśmy bardzo zachęcające opinie inwestorów na temat naszej strategii. Jednak obecne warunki rynkowe nie pozwalają nam osiągnąć ceny, która naszym zdaniem byłaby odzwierciedleniem właściwej wartości połączonej Grupy” – powiedział prezes Michael Wolff, cytowany w komunikacie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Francja: antyrasiści pobici na mityngu wyborczym rasisty [wideo]

Do bijatyki i chaosu doszło wczoraj na pierwszym, wielkim mityngu wyborczym francuskiego u…