W wigilię tegorocznego dnia kobiet polskojęzyczny internet obiegło zdjęcie z występu młodziutkich gimnastyczek artystycznych przed, między innymi, prezydentem Andrzejem Dudą, szefem „Solidarnosci” Piotrem Dudą, wiceministrem kultury oraz jednym z polskich biskupów. Dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności na początku tego roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez kraj niepodległości. Przy okazji, w tym samym roku, w którym upamiętniana jest setna rocznica nadania kobietom praw obywatelskich.

Widząc je po raz pierwszy byłam przekonana, że to głupi, mało zabawny żart. Funkcjonujemy w kulturze patriarchatu, jedną z jej cech jest przedmiotowe traktowanie kobiet oraz marginalizacja ich podmiotowości. Zdając sobie z tego sprawę nietrudno o myśl, że zmontowanie wyjątkowo nieszczęśliwego kadru z pokazów gimnastycznych z losowym ujęciem z uroczystości państwowej jest zwyczajnym średnio udanym żartem politycznego mainstreamu, który nadal nie wyrósł z dowcipów o kobiecych piersiach i innych częściach ciała.

Tymczasem zdjęcie okazuje się prawdziwe, jego autorem jest reporter Agencji Gazeta Dawid Żuchowicz. Fotografia przedstawiająca reprezentantów kilku najważniejszych instytucji w państwie – z wysoko postawionym w hierarchii członkiem konserwatywnej grupy religijnej oraz prezydentem kraju na czele – patrzących z zadowoleniem na wyginające się u ich stóp, jedenastoletnie dziewczynki w strojach przeznaczonych dla znacznie starszych gimnastyczek, jest prawdziwa. W roku, w którym polskie kobiety obchodzą stulecie przyznania prawa do współdecydowania o losach kraju, przedstawiciele władz państwowych i kościelnych zabawiani są jedenastolatkami rozkładającymi przed nimi nogi.

Głos kobiet w debacie publicznej w ostatnich latach jest coraz lepiej słyszalny. Mówimy o sobie i w swoim imieniu; chociaż zmiana zachodzi powoli coraz częściej jesteśmy wysłuchiwane. Koniec mijającego roku minął w polskich i światowych mediach pod hasztagiem #metoo – ujawniającym skalę przemocy seksualnej wobec kobiet. Spacerujemy po mniejszych i większych miastach w Polsce, domagając się respektowania naszego głosu w walce o dostępność aborcji; mieszkanki Stanów Zjednoczonych maszerują na Waszyngton, protestując przeciwko zmianom wprowadzanym przez Trumpa.

Zdjęcie Żuchowicza jest dzisiaj dosadną metaforą sytuacji kobiet w Polsce: władze państwowe, wspierane przez jedną z grup religijnych, bez cienia wstydu zaglądają kobietom między nogi, ciesząc się władzą, jaką nad nami posiadają.

Mam jednak wrażenie, że panowie w swoim zadowoleniu zapominają o jednym. Kiedy maszerujemy pod czarnymi parasolkami robimy to nie tylko dla nas samych, ale również – a może przede wszystkim – dla tych jedenastoletnich gimnastyczek, ich rówieśniczek, młodszych i starszych koleżanek, by nie bały się powiedzieć „dość”, kiedy naruszane są ich granice. Dzisiaj rubasznie chichoczecie oglądając ich występ, ale jutro te dziewczynki wykopią was z ciepłych posadek, sejmowych ław i gabinetów ginekologicznych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. A może, zupełnie odwracając, ujawnianie naturalnego piękna rozwoju i erotyki jest najlepszym lekarstwem na rozładowanie wielowiekowego zakłamania i tabu. ;)

 2. Chciałbym wiedzieć jak wyglądają standardowe stroje tych zawodniczek? Na ile/czy różnią się od tych ze zdjęcia. Jeśli zawodniczki występowały w takich strojach wcześniej, np. na zawodach, to moim zdaniem nie chodzi o sprawność fizyczną ale o wyraźny przekaz seksualny.

  Być może osoba z zespołem Aspergera ma trudności z rozpoznaniem pasji utajonych, nurtujących osobników z pierwszego rzędu. Osoby nie mające jednak problemu z reprezentacją emocji, tworzeniem modelu umysłu itp. nie mają chyba wątpliwości, o czym myśli np. prezydent-pan.

 3. Niektórym to wszystko się kojarzy z seksem i nic się na to nie poradzi. To niezbyt stosowne przypisywać swoje brudne myśli innym. Ja na miejscu tych, którzy mogli dojrzeć wygięte do niemożliwości ciała dziewczynek, podziwiałbym ich sprawność, wygimnastykowanie, a nie wyraźnie zarysowany kształt – jak się to właściwie nazywa, co mają w kroczu?
  Te lub inne dziewczynki – gimnastyczki robią to właśnie po to, by je oglądano i to przy różnych okazjach.

 4. Alez ten występ misł pokazać umiejętności naszych młodziutkich juniorek i…. przypomnieć notablom oczywistą prawdę, że istnieją w tym kraju inne rodzaje sportu jak skoki narciarskie i piłka kopana z niewielkim dodatkiem kobiecego tenisa…
  Walka o srodki dla związku – to coś strasznego! Bo przecież notable obejrzeli zawodniczki w strojach w jakich występują na międzynarodowych zawodach juniorów… Normalnie zgroza najgorsza!
  Autorka tego tekstu- która sprowadza wszystko do seksizmu i pedofilii – powinna natychmiast poddać sie leczeniu psychiatrycznemu.
  Fobie są uleczalne, a nieszczęśliwe dzieciństwo – psychoanalitycy prostują.

 5. Młode gimnastyczki występowały przed notablami, pewnie im na tym zależało i będą o tym długo pamiętać, mina prezydenta wg. mnie wyrażała zdziwienie ich niesamowitym umiejętnościom i niczemu więcej, amen.
  Feminaziolka Gierszewska Karolina dopatruje się w owym wydarzeniu szowinizmu, seksizmu i pedofilii, amen.
  Żal mi cię Karolino Gierszewska, twój „wiecznie walczący” żywot musi być dołujący.

  1. Przesyłanie sobie, oglądnie takich zdjęć dzieci w Internecie grozi zatrzymaniem sprzętu przez policję.
   Ktoś sobie mocno zakpił z wysokich funkcjonariuszy RP, religijnych do bólu. Klęczących w pierwszych rzędach Krk! Do refleksji! „ziomekp.1”.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Dlaczego wypatrujemy pierdolnięcia asteroidy?

W stronę Ziemi zmierza asteroida. Zderzenie jest nieuniknione. Obiekt ma ogromne rozmiary.…