Mnożącym się w Stanach manifestacjom skrajnej prawicy odpowiadają kontrmanifestacje, czasem mocno symboliczne.

www.flickr.com/photos/mikemike/

W sobotę w San Francisco miał odbyć się wiec skrajnie prawicowej grupy Patriot Prayer (PP) na rzecz „obrony wolności słowa”. Uczestnicy wiecu na Crissy Field odwołali jednak imprezę ze względu na zabawną i dolegliwą jednocześnie kontrmanifestację mieszkańców miasta.

Pomysłodawcą był Tuffy Tuffington, który stworzył na FB apel o znoszenie na miejsce zlotu skrajnej prawicy psich kup. Apel szybko znalazł szeroki odzew. Psie odchody znosili mieszkańcy miasta, zachęceni pomysłem: niektórzy zbierali kupy z kilku dni, by mieć tego więcej. Kierownictwo PP zdecydowało w tej sytuacji „przełożyć” wiec. Tuffington wyjaśnił, że wyobraził sobie „alt-prawicę maszerującą w gównie”, a protest określił jako „formę obywatelskiego nieposłuszeństwa, która pozwala uniknąć siłowej konfrontacji”.

To nie jedyne inicjatywy obywatelskie, mające na celu uprzykrzenie życia radykalnym prawicowcom.
W niedzielę 27 sierpnia w niedalekim Berkeley ma ruszyć demonstracja pod hasłem „Nie dla marksizmu w Ameryce!”, też organizowana przez PP. Będzie jej towarzyszyć duża „Brygada klaunów”, by ośmieszyć imprezę.

Jedna z organizacji adwokackich stworzyła kampanię „Adoptuj nazistę”…, a zbiera pieniądze dla stowarzyszeń anty-rasistowskich.

Ten rodzaj inicjatyw jest po części inspirowany Wunsiedel, niemieckim miastem, gdzie pochowano Rudolfa Hessa. To miejsce pielgrzymek neonazistów. Miasto odpowiedziało telewizyjnym konkursem, w którym mieszkańcy darowują pieniądze w zależności od dystansu pokonanego przez neonazistów. Fundusze idą na społeczny program pomocy w wychodzeniu ze skrajnej prawicy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Kolego lub Koleżanko Ja. Na tym portalu jest już komentatorka o nicku Jaa, więc się nie podszywaj jak Abibas pod Adidasa. Zwłaszcza że widać zasadniczą różnicę w poziomie i stylu wypowiedzi.

    Ale ad rem: co do akcji z kupą. Żenująca. Pewien komentantor na tym portalu napisałby „nie śmiej się dziadku z cudzego przypadku” i jak zwykle z tym powiedzeniem – miałby rację!!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sąd bardzo wyrozumiały dla kamienicznika. Skazany za próbę oszustwa nie pójdzie do więzienia

Josef Lew, „rzutki biznesmen” robiący interes na poznańskich nieruchomościach,…