Choć Władimir Putin jeszcze oficjalnie nie zgłosił chęci startu w wyborach prezydenckich, to sondaże mówią, że wygra je z dużą przewagą.

www.flickr.com/photos/globalpanorama

Rosyjska Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego sprawdziła poziom poparcia Rosjan dla Putina. W analizie przygotowanej przez Fundację mówi się, że jeżeli Putin będzie kandydował, to może liczyć na 70-75 proc. głosów. Największe poparcie ma w grupie najmłodszych wyborców (18-24 lata). Tam chce na niego głosować 65 proc. W grupie 45-59 lat na obecnego prezydenta zagłosowałoby 56 proc., a w grupie 24-34 lata – 64 proc.

Niemniej jest i jeden ważny wskaźnik, wskazujący, że duża część Rosjan jest już zmęczona nie tylko obecnym prezydentem, jak i systemem politycznym, o czym świadczą ich deklaracje, że nie pójdą na wybory lub oddadzą głos nieważny. Takich jest niemal jedna czwarta – 23 proc.

Analitycy Fundacji w swoim raporcie podkreślają, że brak jest kandydatów, którzy mogliby poważnie zagrozić pozycji Putina. Jeśli nawet się pojawiają w spisie, to najpierw są liderzy koncesjonowanej opozycji, zaś liderzy opozycyjnych ugrupowań pozaparlamentarnych, na których tak silnie stawiają media zachodnie, wmawiając odbiorcom, że stanowią jakąś siłę, mogą liczyć na poparcie w granicach 2 proc.

Co ciekawe, Fundacja skonstatowała, że rosyjski elektorat wykazuje chęć gromadzenia się wokół obecnego przywódcy, im bardziej trudna i nieprzewidywalna jest sytuacja międzynarodowa i wewnętrzna. Oznacza to, że liczenie na działanie sankcji jest całkowicie błędne.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Przecież to od dawna wiadomo i bez badań.
    Nasze nieocenione wacki z wyborczej napiszą pewnie, że ten wynik jest tak wysoki, bo kto nie za Putinem, ten pod ścianę:)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Unia wkurzona na Turcję, ale bezsilna wobec „szantażu migracyjnego”

Dziś w Brukseli na spotkaniu szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej tematem głównym by…