Władimir Putin nie mógł nie zareagować na informacje o naruszeniach praw mniejszości seksualnych w Czeczenii. Są szanse na wyjaśnienie sprawy?

http://kremlin.ru/events/president/trips/54333/photos/47914

Niedawno strajk.eu informował o doniesieniach „Nowoj Gaziety” – opozycyjnego medium, które zaalarmowało opinię publiczną o drastycznych naruszeniach praw mniejszości seksualnych w Czeczenii. Miało dojść do zabójstw, nielegalnych zatrzymań, tortur i przetrzymywania w nieoficjalnych więzieniach. Nawet ci, którzy byli wypuszczani z policyjnych posterunków, byli potencjalnymi ofiarami, ponieważ w tej ortodoksyjnie muzułmańskiej republice samo podejrzenie o homoseksualizm jest równoznaczne z zagrożeniem życia, a z pewnością wykluczeniem ze społeczności.

Początkowo administracja Ramzana Kadyrowa kategorycznie odrzucała informacje „Nowoj Gaziety” sugerując, że to absolutne kłamstwo i zorganizowana kampania zniesławiająca czeczeński naród. Nawet rzecznik praw człowieka przy prezydencie, Tatiana Moskalkowa, początkowo poddawała w wątpliwość prawdziwość doniesień gazety. Jednak po jakimś czasie zmieniła zdanie i zwróciła się do Putina z prośbą o zbadanie sprawy.

„Oczywiście, porozmawiam z prokuratorem generalnym i ministrem spraw wewnętrznych, by poparli panią w tej sprawie, o której pani mówiła – o znanej informacji lub plotkach o tym, co się dzieje na Północnym Kaukazie z ludźmi nietradycyjnej orientacji seksualnej” – zapewnił obecnie rzeczniczkę praw człowieka w Rosji Władimir Putin.

To jednak swego rodzaju przełom, że na najwyższych szczeblach władzy Rosji będą dyskutowane, do tej pory przemilczane, problemy dyskryminacji mniejszości seksualnych w Czeczenii. Należy poczekać, czy przyniesie to konkretne rezultaty.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Panie Macieju, jest Pan zbyt wytrawnym znawcą tematyki rosyjskiej, by nie wiedzieć, że problem czeczeńskich homoseksualistów jest dętą wrzutą mediów i polityków zachodnich w ramach uprzykrzania życia „reżymowi Putina”. A Putin „zajął się” tym problemem, tylko dlatego, że obiecał to Merklowej, która uczyniła z tej wrzuty informacyjnej niemal główny temat rozmów w Soczi. Nawiasem mówiąc, niemieccy internauci nieźle sobie dworowali z tego, pytając, dlaczego nie była tak stanowcza w tej sprawie w Arabii Saudyjskiej.

    O tym, że problem gejów w Czeczenii jest zupełnie wymyślony, powinien wiedzieć każdy, kto ma minimalną wiedzę o kulturze islamu, o życiu ludzi tej religii nie tylko w krajach islamskich, ale także na Zachodzie. Trzeba sobie zadać pytanie, skąd nagle w Czeczenii setki uwięzionych gejów? Czy wcześniej byli tolerowani i dopiero teraz zaczęli być prześladowani? Jakoś tak się składa, że nawet w krajach niemieckojęzycznych (D, A, CH), gdzie prawo bardzo mocno chroni homoseksualistów, są oni w środowisku islamskiej mniejszości zjawiskiem zupełnie nieobecnym. Skoro ich nie ma w tak rozwiniętych demokracjach, to tym bardziej nie ma ich w krajach rygorystycznie przestrzegających zasad islamu. I tu nie chodzi o prawo, lecz o „honor” rodu. „Wyrodków” się po prostu eliminuje ze środowiska, w skrajnych przypadkach także fizycznie. Nawet jeśli państwo stoi w ich obronie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

USA chciały otruć Juliana Assange’a

Podczas procesu o ekstradycję niezależnego dziennikarza i sygnalisty Juliana Asange’a, jeg…