Krok w tył, ale niewielki. Rosyjska opinia publiczna, zwłaszcza osoby, które w ostatnich tygodniach demonstrowały na ulicach swoje niezadowolenie z powodu samego pomysłu podwyższenia wieku emerytalnego, oczekiwała od prezydenta dużo więcej.

http://kremlin.ru/events/president/trips/54333/photos/47914

O tym, jak ważne dla rosyjskich władz są negatywne reakcje opinii publicznej dotyczące wydłużenia wieku emerytalnego świadczy fakt, że Władimir Putin w tej sprawie zwrócił się do obywateli w specjalnym oświadczeniu.

Prezydent najpierw zarysował sytuację demograficzną w Rosji, przypomniał, że w 2005 roku publicznie był przeciw propozycjom wydłużenia wieku emerytalnego w Rosji, mówił o trudnej sytuacji rosyjskiego funduszu emerytalnego, choć jednocześnie zwrócił uwagę, że sytuacja finansowa państwa w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi znacząco się poprawiła, zwiększyła się średnia życia. Dodał, że Rosję stać na to, by przez najbliższe 10-15 lat wszystko pozostawić bez zmian, a emerytury indeksować zgodnie z dotychczasową praktyką. Potem jednak, stwierdził, system emerytalny się zawali. Dostało się też bizantyjskiemu stylowi funkcjonowania urzędników emerytalnego systemu, w tym gigantycznym i często przypominającym pałace budynkom tej struktury.

Po czym zaproponował swoje, prezydenckie zmiany: zmniejszyć proponowane zwiększenie wieku emerytalnego dla kobiet z ośmiu na pięć lat. Matki w wielodzietnych rodzinach mogą przejść na emeryturę o tyle lat wcześniej, ile mają dzieci, zaczynając od trójki dzieci – wtedy o trzy lata wcześniej, czworo dzieci – o cztery lata wcześniej, pięcioro i więcej – na emeryturę mogą przejść w wieku 50 lat. Zwiększyć do 5 lat przedemerytalny okres ochronny, zapobiegający zwolnieniom pod odpowiedzialnością administracyjna i karną. Dotyczy to nie tylko zwolnień, ale też odmowy przyjęcia do pracy pod pretekstem zaawansowanego wieku pracownika. Wdrożenie specjalnego programu podwyższenia i zmiany kwalifikacji dla ludzi w wieku przedemerytalnym. Zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych dla ludzi w tym wieku ponad dwa razy. Zachowanie ulg polegających na wcześniejszym przechodzeniu na emeryturę dla pracowników zatrudnionych w szkodliwych i trudnych gałęziach przemysłu, dla członków małych narodów Północy, zwiększenie emerytury dla niepracujących emerytów rolnictwa. Zmniejszenie o 3 lata kryterium stażu pracy, pozwalającym przejść na emeryturę. Ulgi podatkowe dla ludzi w wieku 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.

Niezależnie od podjętych decyzji prezydenta Rosji, osłabienie założeń rządowej reformy emerytalnej da Putinowi pewne wzrosty w rankingach. Nie są one jednak tak głębokie, jak oczekiwano i to świadczy o tym, że wciąż w Rosji neoliberałowie trzymają się mocno.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Panie Macieju, pan naprawdę uważa, że podwyższenie wieku przejścia na emeryturę w Rosji to wynik knowania neoliberałów? I zapewnienia Putina, że bez reformy systemu emerytalnego jest on w dłuższej perspektywie nie do utrzymania, są tylko mydleniem oczu?
    Jak się popatrzy na tabelkę wieku emerytalnego w różnych krajach, to Rosja nawet w tym wariancie hard nie jest w czołówce. W Pribałtyce ten wiek wynosi 65/65, a w Niemczech i Norwegii 67/67. W Niemczech nawet tak długa praca nie daje dobrej emerytury, więc jeśli rosyjscy emeryci chcą doganiać w tej dziedzinie Niemców, to trzeba tyrać.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

„Policja chce, żebyśmy się nie wychylali”. Nastolatek ścigany za przemawianie na proteście klimatycznym

– Polska policja najwyraźniej uznała, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa …