W zeszły piątek Białoruś wykonała pierwszą w tym roku egzekucję. Od 1992 roku rozstrzelanych zostało 400 osób. Rada Europy przekonuje, aby Mińsk nałożył moratorium na karę śmierci.

fot. pixabay.com

Ostatnim straconym był 33-letni Siarhiej Wostrykau z Homla, skazany w 2016 za zabójstwo dwóch kobiet i gwałt. Białoruś jest jedynym państwem w Europie oraz we Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie nadal stosuje się karę śmierci za najcięższe zbrodnie. Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę na to, że ani skazany, ani jego rodzina nie mogą przygotować się na tę chwilę. Skazany dowiaduje się zwykle kilka minut przed egzekucją, po czym zostaje rozstrzelany w celi w obecności prokuratora. Sąd powiadamia rodzinę skazanego już po fakcie. Tak było również z ostatnim straconym.

Organizacja Centrum Praw Człowieka „Wiasna” donosi, że w 2017 zapadł jeszcze jeden wyrok śmierci, jednak nie wiadomo, gdzie znajduje się drugi skazany, gdzie został osadzony i czy jeszcze żyje. O zamiarze i terminie wykonania wyroku nikt nie wie.

Do Białorusi po raz kolejny zaapelował o moratorium sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland: – Wyrok śmierci to nie jest sprawiedliwość. Ta egzekucja jest szczególnie godna ubolewania, ponieważ odbyła się w momencie, kiedy na Białorusi toczy się dialog na temat zlikwidowania kary śmierci, wspierany przez Radę Europy. Raz jeszcze podkreślę nasze głębokie przekonanie, że kara śmierci jest sprzeczna z wartościami europejskimi. Wzywam władze Białorusi do wprowadzenia moratorium na jej wykonywanie bez dalszej zwłoki i do złagodzenia pozostałych wyroków śmierci.

W lutym Aleksandr Łukaszenka mówił, że aby wprowadzić moratorium, do tego należałoby najpierw „przekonać społeczeństwo”. Obiecał, że jeśli taka byłaby wola narodu wyrażona w referendum, podpisałby je. Ale jakoś nie pali się do jego rozpisania.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Katotalibowie ubzdurali sobie żeby „chronić życie od poczęcia” znaczy chronić płody nawet jak zagrażają życiu matki, a jeszcze głupsze lewactwo ubzdurało sobie żeby chronić degeneratów nawet kiedy wiadomo, że te chwasty nigdy nie staną się normalnymi ludźmi.

 2. Hej Białorusini – niech Wam nawet przez jedną sekundę przez myśl nie przejdzie, żeby słuchać rozkazów gnijącego zachodu. Jeżeli przejdzie Wam to przez myśl sromotnie tego pożałujecie …

 3. dla pedofilów i morderców z okrucieństwem KŚ bezapelacyjnie takie jest moje zdanie – katola

 4. :(((( BIEDNI, BIEDNI mordercy i gwałciciele…
  Nie mogą się pożegnać ani przygotować – no po prostu należy ich zabrać do Europy i umieścić w luksusowych zakładach zamkniętych (jak Breivika) gdzie sobie pożyją w dobrych warunkach, kilkadziesiąt lat na koszt europejskiego podatnika.
  Osobiście wolał bym aby moje podatki szły na pensję kata, a nie utrzymywanie chwasta do końca życia.

 5. Jeśli o karze śmierci dyskutować, to tylko za co powinna być orzekana, a nie czy powinna być orzekana i wykonywana. Bo w przypadku wielokrotnego gwałciciela i zabójcy społeczeństwo powinno mieć możliwość usunięcia potwora.

  „…ani skazany, ani jego rodzina nie mogą przygotować się na tę chwilę (egzekucji)”
  Powiedzcie to ofiarom. One i ich rodziny mogły się przygotować na tę chwilę, kiedy zostały zgwałcone i zamordowane?

  1. To jest właśnie schizofreniczne myślenie lewaków – oni zawsze litują się nad biednym potworem, o ofiarach nie pamiętają nigdy …

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…