Rada warszawskiego muzeum podjęła uchwałę, aby w 72. rocznicę wybuchu powstania Apel Poległych, wygłaszany zwykle na Placu Krasińskich 31 lipca, miał taka samą treść, jak w ubiegłych latach. Kierownictwo Muzeum nie chce wplątywać w obchody Smoleńska ani żadnych bieżących akcentów politycznych.

Zwiedzający w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Facebook.com/ Muzeum Powstania Warszawskiego
Zwiedzający w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Facebook.com/ Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum boi się, że powtórzy się sytuacja z Poznania. Pomimo sprzeciwu władz miasta, na obchodach 60-lecia wydarzeń z czerwca 1956, tzw. Apel Smoleński został odczytany. Antoni Macierewicz niedawno rozesłał do wszystkich jednostek wojskowych polecenie odczytywania apelu podczas wszystkich uroczystości, w których bierze udział asysta wojskowa. Istnieje ryzyko, że w smoleński pasztet zostanie wmieszane także Powstanie Warszawskie.

Dlatego na wszelki wypadek wydano uchwałę. Czytamy w niej: „Rada Muzeum, przy Muzeum Powstania Warszawskiego, solidaryzując się z opinią przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich, wyraża swoje stanowisko, aby treść Apelu Poległych odczytywanego podczas 72. rocznicy Powstania Warszawskiego pozostała niezmienna w stosunku do lat poprzednich”. Kierownictwo muzeum wydało ją, zaniepokojone brakiem odzewu ze strony MON, które nie odpowiedziało na pytania o konieczność wygłoszenia Apelu Smoleńskiego ani Związkowi Powstańców Warszawskich, ani nawet dziennikarzom „GW”. Z kolei dyrektor muzeum w ogóle odmówił komentarza i biernie przygląda się rozwojowi wydarzeń.

Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich i członkini Rady Muzeum Powstania Warszawskiego, powiedziała: – Oficer przeczyta to, co dostanie do ręki. Jak mu rozkażą, nie odmówi. Z całym szacunkiem dla osób, które zginęły pod Smoleńskiem, ten apel dotyczy tylko tych, którzy polegli w powstaniu o wolność naszego kraju. A katastrofa samolotu była wypadkiem lotniczym. Bardzo nas dotknął, ale to dwie różne rzeczy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie rozumiem, to jakieś zaskoczenie? Może przy następnej okazji uczcimy pamięć wojów którzy zginęli pod Cedynią w Xw.? Przecież nie ma tutaj, żadnej różnicy…1 sierpnia jest dniem w którym powinniśmy pamiętać o tych którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim a nie przy jakiejkolwiek innej okazji. Muzeum boi się słusznie gdyż taki absurd może zagrozić opinii całej instytucji jaką owe muzeum jest. Niech powstańcy mają swój dzień a ofiary Smoleńska swój i problem rozwiązany.

  2. Jest na to rada.

    Rada Ministrów.

    Niech ta Rada Ministrów nada ofiarom smoleńskim tytuł Honorowych Powstańców Warszawskich. Prezydent Duda podpisze nie ma obaw.

    I sprawa rozwiązana…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…