Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zespół Downa nie jest „ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem płodu”, czyli nie kwalifikuje się do zgodnej z obowiązującym w Polsce prawem aborcji.

Konstanty Radziwiłł chce utrudnić dostęp do preparatu, zapobiegającemu niechcianej ciąży/facebook.com
facebook.com

Radziwiłł powiedział, że „przepisy dotyczące przesłanek eugenicznych są bardzo niejasne. Ich interpretacja zależy w dużej mierze od lekarzy. Pamiętajmy, że ludzie z zespołem Downa żyją wśród nas i umieją się realizować i cieszyć życiem”.

Minister zdrowia kwestionuje też praktykę i orzecznictwo medyczne obowiązujące w tej kwestii od wejścia w 1993 roku ustawy antyaborcyjnej: – Moim zdaniem już teraz przerywanie ciąży w takim przypadku nie spełnia kryteriów ustawowych, choć zastrzegam, że wypowiadam się jako obywatel, a nie minister. Niemniej z danych wynika, że wiele legalnych przerwań ciąży wynika właśnie z tej choroby.

Wypowiedzi Radziwiłła współbrzmią z enuncjacjami polityków PiS, zapowiadającymi, że wady płodu nie będą wskazaniem do legalnego przerywania ciąży. Wskazują też kierunek, w jakim pójdzie obecny rząd, by nie zmieniając prawa – ograniczyć liczbę legalnych aborcji niemal do zera.

W tym kontekście typową zasłoną dymną dla wprowadzanych zmian, okazują się zapowiedzi Beaty Szydło, że powstanie program wspierający kobiety, u których stwierdzono ciążę obarczoną wadą, w wyniku której dziecko może okazać się niepełnosprawne. Program miał je wspierać w decyzji o niedokonywaniu aborcji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Głosujcie na kato-talibów a będziecie mieć Polskę upośledzonych kazirodków i bezrękich potworków.

  2. nawet jak powstanie program wspierający kobiety, u których stwierdzono ciążę obciążoną jakąkolwiek wadą czy to zespół Downa czy to coś poważniejszego to i tak nie każda kobieta będzie chciała urodzić takie dziecko. nosz kur… ja bym chciała przerwać ciążę w odpowiednim momencie (ze względu na jakąkolwiek chorobę, zagrożenie mojego zycia bądź zdrowia-wzroku w moim przypadku), inna pani tez, a jeszcze inna tego nie zrobi, kolejna będzie bohaterką i poświęci swoje zycie.

  3. Pamiętajmy, że ludzie z zespołem Downa żyją wśród nas i umieją się realizować i cieszyć życiem, to o pis

  4. Proszę mi wskazać osobę z zespołem Downa, która odniosła w Polsce sukces naukowy, gospodarczy lub chociażby w świecie kultury, który wynikał z pracy i zainteresowań takiej osoby, a nie „popychania go” na siłę przez innych, by medialnie odnieśli sukces łamiący stereotypy. Nie znam ani jednej osoby z zespołem Downa, która miałaby dochodową firmę, albo była niezłym sportowcem lub artystą.

    1. Kato-prawica chciałaby zaśmiecić polskie ulice Downami jak Maciek z Klanu, kalekami, bękartami z gwałtu i zmusić polskie kobiety żeby toto rodziły i oglądały…
      Tymczasem szczęśliwe i równe społeczeństwo jest społeczeństwem ludzi zdrowych i chcianych, bez „życia niewartego życia”.

  5. No i co? No i g…! PiSdziectwo i tak wprowadzi i tak. W końcu Jarek nie lubi kobiet, a woli kieckowych. a kieckowi często lubią chłopców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pragnienie pieniążków z Unii silniejsze od Bogurodzicy. Radni w Starym Sączu uchylili uchwałę anty-LGBT

Nie pomogła odezwa do katolickich sumień, ani wstawiennictwo Św. Kingi. W Nowy Sączu radni…