Elżbieta Rafalska / Żródło: Wikimedia Commons

Minister zapowiedziała, że tzw. świadczenie wychowawcze bez żadnych kryteriów dochodowych będzie obowiązywało na drugie i każde kolejne dziecko, zaś przy pierwszym w gospodarstwie domowym dochód na głowę nie może przekraczać 800 zł. MRPIPS planuje też zmiany w Kodeksie Pracy.

Elżbieta Rafalska / Żródło: Wikimedia Commons
Elżbieta Rafalska / Żródło: Wikimedia Commons

– 500 zł, świadczenie wychowawcze, będzie przysługiwało na każde drugie i kolejne dziecko bez zastosowania jakiegokolwiek kryterium (…), dla rodzin mieszkających w Polsce. Jeżeli za granicą, to działa tzw. system koordynacji zabezpieczenia społecznego – jeżeli pobieramy gdzieś, np. w Wielkiej Brytanii, świadczenie społeczne, to w Polsce już nie możemy, ale jeżeli nie pobieramy za granicą, możemy pobierać to świadczenie w Polsce – powiedziała w ministra pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska i dodała – W przypadku pierwszego dziecka możemy otrzymać to świadczenie, jeżeli będzie spełnione kryterium dochodowe, które od samego początku jest takie samo i jest szacunkowo wysokim kryterium, wynosi 800 zł lub 1200 zł, jeżeli dziecko jest niepełnosprawne. Podkreślam, to jest wysokie kryterium, ponieważ kryteria dochodowe w świadczeniach pomocy społecznej wynoszą 514 zł.

Potwierdzenie to Rafalska sformułowała 9 stycznia w rozmowie z dziennikarzami stacji radiowej RMF FM.

Portal gazeta.pl cytuje zaś zapowiedzi nowej ministry dotyczące zmian w Kodeksie pracy.

– Mówimy tu (…) o tym, że nasz Kodeks pracy mocno się zestarzał, o tym, że w zasadzie w ministerstwie jeszcze w 2006 roku były dwa projekty, że trzeba z partnerami społecznymi, ekspertami od prawa pracy naprawdę zastanowić się nad tym, żeby nie nowelizować Kodeksu pracy, tylko przygotować nowy. To będzie też adresowana prośba do pani premier o powołanie komisji kodyfikacyjnej, więc też nie chcemy wyprzedzać kierunku tych działań, skoro mówimy, że będzie to konsultowane w porozumieniu z pracodawcami, organizacjami związkowymi i ekspertami – powiedziała Rafalska.

Póki co nie ma żadnej jasności co do tego w którą stronę ewentualne zmiany mają zmierzać. Można jedynie mieć nadzieję, że NSZZ „Solidarność”, która udzieliła Prawu i Sprawiedliwości poparcia w trakcie kampanii wyborczej, zechce wystawić partii rachunek. Lepsza okazja może się nie nadarzyć.

Elżbieta Rafalska przypomniała w rozmowie z dziennikarzami RMF FM, iż w parlamencie procedowany jest tzw. prezydencki projekt zakładający obniżenie wieku emerytalnego.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…