Pracownicy małych firm w 2014 roku zarabiali średnio 1639 zł na rękę. Dane dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, liczba osób pracujących na śmieciówkach i ich płace są nieznane.

5634567317_3098e84b92_oRaport dotyczy przedsiębiorstw, które w 2014 roku zatrudniały dziewięć lub mniej osób. Pracowało w nich ponad 3,5 mln Polaków. Najwięcej na Mazowszu – ponad 620 tys. Prawie pół miliona (476 tys.) firm zajmowało się handlem i naprawą pojazdów samochodowych – to ponad 1/4 wszystkich mikroprzedsiębiorstw, zatrudniająca 29 proc. pracowników tego sektora.  Znaczący udział miały także przemysł, budownictwo i działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, czyli m.in. doradcy finansowi, biura architektoniczne czy gabinety weterynaryjne. Znaczna większość badanych firm – aż 70 proc. – zatrudniała tylko jednego pracownika, tylko 5 proc. sześciu lub więcej.

Najwyższe były płace na Mazowszu – „hojni” pracodawcy płacili średnio 1898 zł na rękę. W województwie świętokrzyskim kwota średnia płaca wyniosła zaledwie 1448 zł netto i była zaledwie o 323 zł wyższa od płacy minimalnej. Znacznie większe znaczenie dla wysokości zarobków miała jednak branża. Najwyższe płace oferowano w sekcji informacji i komunikacji – 3428 zł brutto (2454 zł na rękę). Kwota ta jest o ponad 500 zł niższa od oficjalnie podawanej średniej krajowej na 2014 rok. GUS wyliczając ją w ogóle nie bierze pod uwagę mikroprzedsiębiorstw, mimo że osoby w nich zatrudnione stanowią ponad 20 proc. wszystkich pracujących. Specjaliści od lat mówią, że zakłamuje w ten sposób statystyki. Następna w kolejności była obsługa rynku nieruchomości, gdzie średnia płaca wynosiła 3008 zł brutto (2162 zł netto) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (2654 zł brutto, 1916 netto). Najgorzej było w przypadku tzw. pozostałej działalności usługowej, bardzo szeroki dział, obejmujący zarówno organizacje pozarządowe i religijne, jak i niewielkie zakłady fryzjerskie, szewskie, naprawy sprzętu elektronicznego i elektrycznego, pralnie etc. Zatrudnione w nich osoby zarabiały średnio na rękę 1375 zł.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…