Site icon Portal informacyjny STRAJK

Raport WHO: główny zabójca – zatrute środowisko

12,6 mln osób umiera rocznie na świecie z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami naturalnego środowiska. To jedna czwarta wszystkich globalnych zgonów. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak poważna.

Raport WHO przedstawia niepokojące dane / youtube.com

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, opady przemysłowe, zmiany klimatyczne czy promieniowanie ultrafioletowe przyczyniają się do zachorowań na ponad 100 chorób niezakaźnych (NCD). Zaliczają się do nich choroby serca, udary, nowotwory i przewlekłe choroby układu krążenia, także choroby dróg oddechowych, w tym równie te wywołanie biernym paleniem tytoniu. W przypadku niektórych schorzeń, zanieczyszczenie środowiska jest przyczyną aż 2/3 zachorowań. Szczególnie narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne są dzieci do lat 5 oraz osoby dorosłe w wieku 50-75 lat.

Autory opracowania zauważają jednak, że w ostatniej dekadzie nastąpił spadek liczby śmiertelnych zachorowań na takie choroby jak malaria czy biegunka. Jest to efekt poprawy infrastruktury zaopatrującej ludność w czystą wodę, zwiększonych inwestycji w systemu kanalizacyjne i gospodarowania odpadami oraz coraz bardziej powszechnego dostępu do służby zdrowia, odpowiednich leków, a także do moskitier, chroniących przed owadami.

Przedstawiciele organizacji akcentują rolę władz państwowych w zapobieganiu i zwalczaniu chorób niezakaźnych. – Zdrowe środowisko jest podstawą zdrowej populacji – mówi dr Margaret Chan, dyrektor generalny WHO. – Jeśli kraje nie podejmują działań mających na celu poprawy jakości  środowiska naturalnego, w których żyją i pracują ich obywatele, miliony ludzi nadal chorują i umierają zbyt młodo – wskazuje ekspertka.

Oprócz inwestycji infrastrukturalnych, dostępu do usług publicznych i „przestawianiu” gospodarek na niskoemisyjne źródła energii, autorzy apelują do rządów, aby te prowadziły programy popularyzujące zdrowe żywienie, aktywność fizyczną oraz unikanie szkodliwych używek. Szczególny nacisk kładzie się na edukacje obywateli w zakresie przestrzegania wytycznych antynikotynowych.

WHO zamierza w najbliższych czasie skonstruować kompleksowy program walki ze zjawiskiem przedwczesnych zgonów. Na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia w maju bieżącego roku, organizacja zaproponuje mapę drogową dla zwiększonej globalnej odpowiedzialności, które ma w ciągu najbliższej dekady ma znacznie zredukować rozmiary niepokojącego zjawiska.

Exit mobile version