Z raportu „Postawy Polek i Polaków wobec polityki ochrony środowiska” opracowanego na podstawie badań Kantar Millward Brown wynika, że większość Polaków – w tym wyborcy PiS – domagają się końca energetyki węglowej i przestawienia na bardziej proekologiczne rozwiązania.

Badanie realizowano w październiku 2018 r. oraz lutym 2019 r. na zlecenie WWF Polska. 45 proc. Polaków jest niezadowolonych z dotychczasowej polityki państwa dotyczącej ochrony środowiska. 80 proc. zadeklarowało, że zdaje sobie sprawę, iż dbanie o bezpieczeństwo ekologiczne jest konstytucyjnym obowiązkiem rządu.  60 proc. postrzega zmianę klimatu jako realne zagrożenie. Polacy boją się zanieczyszczenia powietrza i wód, klęsk żywiołowych i wycinki na masową skalę.

– Dwie trzecie Polek i Polaków (60 proc.) ocenia, że promocja Odnawialnych Źródeł Energii przez władze kraju jest niedostateczna i aż 66 proc. badanych chce, by OZE było w przyszłości głównym paliwem energetycznym w Polsce – mówi Michał Węgrzynowski z Kantar Millward Brown. – Tylko średnio co dziesiąty Polak wskazał jako przyszłościowe źródło energii gaz ziemny i ropę naftową (11 proc.) lub energię jądrową (12 proc.). Co ciekawe, mimo świadomości niezbędnego przejścia na OZE oraz mimo trwającej debaty na temat smogu i czystego powietrza Polacy są dość mocno podzieleni w kwestii tego, czy smog jest zagrożeniem w ich miejscu zamieszkania. Smog jest niebezpieczny według połowy badanych (51 proc.), ale aż 41 proc. nie ma takiego poczucia.

Aż 68 procent badanych byłoby gotowych odstawić samochody do garażu i poruszać się codziennie do pracy komunikacja miejską, gdyby jej oferta była atrakcyjna. Trzy czwarte Polaków chce rozwoju sieci kolejowej.

74 proc. wyborców PiS i 88 proc. wyborców PO chciałoby również, aby powstawały nowe parki narodowe. Ośmiu na dziesięciu Polaków uważa, że władze powinny podjąć odpowiednie regulacje w rolnictwie, które zakazałyby używania środków wpływających na zanieczyszczenie wód.

– Polacy mają dość dużą wiedzę na temat ochrony przyrody, znają i rozumieją zagrożenia dla środowiska w Polsce. Są gotowi do wielu poświęceń na rzecz otoczenia naturalnego i oczekują od rządzących konkretnych działań w tym zakresie – komentuje Piotr Nieznański z WWF Polska. – Polacy są patriotami, ale jak się okazuje w ramach patriotyzmu chcą też chronić polską przyrodę i tym samym dbać o zdrowie swoich dzieci. Troskę o stan naszego dziedzictwa przyrodniczego i chęć zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego obecnym i przyszłym pokoleniom nazywa się właśnie ekopatriotyzmem.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jaka energetyka zamiast węglowej, atomowa to może w okresie 20 lat, przy dużych nakładach inwestycyjnych. Chyba nikt poważny nie sądzi, że w bez mała 40 milionowym kraju głównym źródłem energii będzie ta pochodząca z OZE?. A przy podejmowaniu decyzji każdy kieruje się nie tylko tym co chce, ale jakie są możliwości przede wszystkim finansowe by coś realizować. Duża wiedza na temat przyrody?, plus mityczne postrzeganie węgla jako winowajcy wszystkich nieszczęść ludzkości, i bajaniu, że cały świat odchodzi od węgla.

  2. „Polacy boją się zanieczyszczenia powietrza i wód, klęsk żywiołowych i wycinki na masową skalę”. A kaczka i jego banda mają to w podogoniu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…