Share Button

OECD opublikowała dane obrazujące liczbę godzin przepracowanych w 2015 roku przez pracowników w najbardziej rozwiniętych gospodarczo demokratycznych państwach świata.  Raport jest sygnałem ostrzegawczym dla Polski. Jesteśmy drugim najbardziej zapracowanym społeczeństwem w UE i siódmym, jeśli chodzi o organizację.

„Musimy pracować dłużej, aby dogonić Europę” – mawiał Leszek Balcerowicz. Poziom życia w naszym kraju podniósł się w ciągu ostatnich dwóch dekad znacząco, lecz raczej pomimo, niż dzięki zastosowaniu niektórych recept „ojca polskiej transformacji”. Jednym z głównych problemów gospodarczo-społecznych jest bowiem eksploatacja pracowników najemnych w ponadnormatywnym wymiarze godzinowym. Potwierdza to kolejny raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Polski pracownik w 2017 roku przepracował średnio 1963 godzin. To koszmarnie dużo. Wyprzedzają nas tylko państwa, które obrały ścieżkę jeszcze bardziej dzikiego kapitalizmu. Na pierwszym miejscu w niechlubnym zestawieniu znajduje się Meksyk, którego obywatele pracują średnio 2246  godzin w skali roki. Na kolejnych lokatach uplasowały się: Kostaryka, Korea Południowa, Grecja, Chile, Rosja i właśnie nasz kraj, który wyprzedza nawet tak neoliberalne państwo jak Łotwa. Na drugim biegunie znajdują się Niemcy. Pracownicy w Republice Federalnej przepracowali w 2015 roku zaledwie 1371 godzin. Warto zauważyć, że omawiany rok był dla niemieckiej gospodarki okresem najwyższego od 4 lat wzrostu gospodarczego, który wyniósł 1,7 proc. PKB. Uwagę zwraca również obecność Grecji na czele rankingu najbardziej zaharowanych społeczeństw. Greccy obywatele  mają w Polsce opinię leni i obiboków, co jest wyrażane nie tylko w komentarzach na portalach społecznościowych, ale również w wypowiedziach „ekspertów” organizacji pracodawców. Jak widać, wartość tych opinii jest zbliżona do innych porad neoliberalnych doktorów.

 

Share Button

1 komentarz

  1. ojej napisał:

    „Polski pracownik w 2017 roku przepracował średnio 1963 godzin. ”

    Dobrze czytam? Jest już statystyka roczna za CAŁY BIEŻĄCY 2017 ROK, choć mamy dopiero 8 stycznia?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*