Jak wynika z badań Millward Brown ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy i Polki pokrywają z comiesięcznej pensji.

flickr.com / Jon
flickr.com / Jon

Takie wydatki jak naprawa samochodu czy zakup sprzętu domowego pokrywają z oszczędności – o ile oczywiście je mają. Uzupełnieniem badań Millward Brown mogą być opracowania Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że połowy Polek i Polaków nie stać na sfinansowanie niespodziewanego wydatku w wysokości 1 tys. zł. 13 proc. ankietowanych przyznało, że ich wydatki przewyższają zarobki.

Według sondażowni tylko 17 proc. badanych ocenia swoją sytuację materialną pozytywnie – nie mają zaległości w płatnościach i udaje im się gromadzić oszczędności.

Najczęstsze koszty ponoszone przez Polaków i Polki to wydatki na podstawowe potrzeby, czyli jedzenie czy ubrania. Na drugim miejscu znalazły się podstawowe wydatki związane z domem – czynsz, opłaty za ogrzewanie, prąd, wodę oraz gaz. Na trzecim rachunki za telefon, telewizję czy internet.

Widać efekty długoterminowej polityki kolejnych rządów. 80 proc. Polek i Polaków otrzymuje co miesiąc pensję mniejszą niż średnia krajowa, rekordowa liczba pracuje za pensję minimalną, milion Polek i Polaków pracuje na dwóch etatach. Jednocześnie jesteśmy w czołówce UE jeśli chodzi o czas spędzony w pracy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…