Węgierscy kibice piłkarscy znowu pokazali się światu z najgorszej strony. Podczas meczu z Anglią w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Katarze po rasistowscu obrażali piłkarzy drużyny przeciwnej. Ich reprezentacji to nie pomogło, Anglicy wygrali wysoko.

Po Euro 2020 węgierski związek piłkarski został ukarany za ekscesy kibiców swojej reprezentacji. Cała Europa zobaczyła Brygadę Karpacką – kibiców o poglądach szowinistycznych i rasistowskich, którzy udawali małpę, widząc napastnika reprezentacji Francji Kyliana Mbappe, a w stronę Portugalczyka Cristiano Ronaldo rzucali homofobicznymi obelgami. Węgry musiały za tych fanów zapłacić 100 tys. euro kary i zagrać dwa mecze bez publiczności.

Na meczu z Anglikami, rozgrywanym pod auspicjami FIFA, w Budapeszcie publiczność była – i historia się powtórzyła.

Udawali małpy

Już na początku meczu, gdy piłkarze Anglii uklękli w antyrasistowskim geście, kibice gospodarzy głośno buczeli. Po pierwszej bramce dla Anglii w stronę jej zawodników poleciały plastikowe kubki. Potem, gdy do piłki dochodził Raheem Sterling, część kibiców udawała małpy. Obelgi w stronę czarnoskórego zawodnika poleciały zwłaszcza po tym, gdy podał on piłkę Harry’emu Kane’owi, a ten strzelił dla Anglii drugiego gola. Rasiści na trybunach obrażali też Jude’a Dellinghama, zanim jeszcze zdążył wejść na boisko – wydawali małpie odgłosy, gdy rozgrzewał się przy linii bocznej.

UEFA zapowiada, że po dokładnym przejrzeniu nagrań z meczu zdecyduje, jaka kara zostanie nałożona na Węgry. Sankcja ma uwzględniać fakt, że Węgrzy karani już byli i najwyraźniej nie wyciągnęli żadnych wniosków. Kluczowe znaczenie mają mieć opinie dwóch ekspertów FIFA ds. dyskryminacji, którzy byli obecni na meczu, by obserwować zachowania kibiców. UEFA podkreśliła również swoją niezgodę na wszelkie przypadki dyskryminacji i rasizmu na stadionach.

Rasistowskie ekscesy nie pomogły piłkarzom Węgier. Wynik końcowy spotkania brzmiał 4:0 dla Anglii.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …