Samochód policyjny

W stolicy Chorwacji doszło niebezpiecznego incydentu. Nieznani sprawcy podłożyli ładunek wybuchowy przy głównym wejściu do jednego z romskich przedszkoli. Szczęśliwie nikt nie odniósł obrażeń. 

Samochód policyjny
Chorwacka policja zareagowała błyskawicznie. Śledztwo jest w toku.

Do niebezpiecznego incydentu doszło dzisiaj (18 kwietnia) około godziny 1:20 w nocy lokalnego czasu w zagrzebskiej dzielnicy Peščenica. Powiadomiona o zdarzeniu policja natychmiast zabezpieczyła teren i rozpoczęła śledztwo. Już po kilku godzinach rzecznik zagrzebskiej policji poinformował media, iż wszystko wskazuje, że chodzi o przestępstwo motywowane nienawiścią do Cyganów.

Funkcjonariusze informują także, iż ładunek wybuchowy został podłożony wcześniej i zdetonowany zdalnie lub eksplozja została zaprogramowana na tę godzinę. Wybuch, ze względu na porę, nie spowodował żadnych ofiar. Zniszczona jest fasada budynku przedszkola oraz znajdującego się tam biura Stowarzyszenia Romów w Chorwacji. Na poziomie pierwszego piętra wypadły trzy okna, uszkodzone zostały również zaparkowane w pobliżu cztery auta, jedno z nich z hiszpańskimi tablicami rejestracyjnymi.

Problem ataków na osady i osiedla romskie jest powszechny nie tylko w Chorwacji, lecz na całych Bałkanach. Największe i najbardziej groźne rozmiary przybrał bodaj w Bułgarii, gdzie nastawienie tzw. opinii publicznej bardzo sprzyja wszelkim aktom przemocy wobec bardzo  licznej w tym kraju mniejszości cygańskiej. Policja reaguje jedynie w skrajnych przypadkach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …