Site icon Portal informacyjny STRAJK

Razem we Wrocławiu chce upamiętnienia Róży Luksemburg. „Jej dzieła inspirują także dziś”

wikipedia commons

Na całym świecie trwają dziś obchody 150. rocznicy urodzin Róży Luksemburg, rewolucjonistki, ekonomistki i teoretyczki marksistowskiej. Nie zdezaktualizowało się jej hasło: Socjalizm albo barbarzyństwo! czy przenikliwe analizy funkcjonowania systemu kapitalistycznego. Zamojska Lewica rozdawała z okazji dzisiejszej rocznicy róże, a aktywiści wrocławskiego Razem chcą, by Luksemburg została patronką placu w ich mieście.

Problemu z placem Róży Luksemburg (a także stacją metra o tej nazwie i nieodległą ulicą) nie mają w Berlinie. Czy we Wrocławiu również znajdą się odważni samorządowcy i politycy, którzy zechcą upamiętnić rewolucjonistkę?

Petycję w tej sprawie złożył do rady miejskiej Wrocławia i do miejscowej komisji nazewnictwa Wojciech Browarny, historyk i działacz Razem. On i jego organizacja proponują, by imieniem Luksemburg nazwać plac w pobliżu więzienia przy ul. Kleczkowskiej, gdzie polityczka spędziła w zamknięciu szesnaście miesięcy, uwięziona bez wyroku w lipcu 1917 r. Słynne Listy z więzienia i wywołujący do dziś dyskusje, wydany pośmiertnie tekst Rewolucja rosyjska zostały napisane przez nią właśnie w tym miejscu.

– Swoje dramatycznie przerwane życie Róża Luksemburg poświęciła walce o wolność myślenia. Głosiła pacyfizm. Sprzeciwiała się imperializmowi i kolonializmowi. Broniła praw pracowniczych i praw kobiet. Jej dzieła także współcześnie inspirują ruchy równościowe, alterglobalistyczne i klimatyczne – czytamy w petycji Razem. Partia zwraca również uwagę, że skwer obecnie nie ma żadnego patrona, natomiast znajduje się na nim pomnik ofiar faszyzmu – a przecież między zamordowaniem Luksemburg i zdławieniem rewolucji niemieckiej a późniejszym triumfem nazistów istnieje historyczny związek.
Czy rada miejska Wrocławia będzie zainteresowana upamiętnieniem wybitnej intelektualistki i działaczki? Poprzednia głośna nazewnicza inicjatywa Razem, przywrócenie placowi Jana Pawła II poprzedniej i nadal rozpoznawalnej nazwy 1 Maja przepadła głosami PiS i klubu radnych Jacka Sutryka (nawet tych z SLD). Czy teraz będzie inaczej?
Exit mobile version