33,6 mld zł – tyle wpłynęło do budżetu państwa w pierwszych dwóch miesiącach 2017 roku z tytułu podatku VAT.   To najwyższy dochód w tym okresie po 1989 roku. Jakie są przyczyny wzmożonej konsumpcji? Jedną z nich jest na pewno wprowadzenie programu Rodzina 500 plus.

Ministerstwo Finansów w Warszawie / wikipedia commons

Według informacji przedstawionych przez Puls Biznesu, w lutym budżet państwa został zasilony kwotą 11,6 mld zł z podatku VAT, czyli dwukrotnie wyższą niż w rok temu. Równie imponująco prezentuje się dynamika wzrostu dochodów z tytułu VAT w styczniu br. W tym wypadku zanotowano 40 proc. wzrost, a fiskus zarejestrował wpływ blisko 22 mln zł. W tym wypadku był to wzrost 25 procentowy. Łącznie, w tych dwóch miesiącach odnotowano 40 proc. wzrost wpływów z VAT.

Eksperci podkreślają, że jest to znakomity wynik, który wystawia dobre świadectwo polityce zwiększania siły nabywczej obywateli, czyli ich możliwości konsumpcyjnych. Polacy w wyniku wzrostu płacy minimalnej i wprowadzeniu największego w historii III RP programu socjalnego – Rodzina 500 plus, dysponują większą ilością środków i mogą sobie pozwolić na wzmożoną konsumpcję. W dużym stopniu na takim ożywieniu korzystają producenci i sprzedaży krajowi, co w najbliższym czasie może poskutkować powstawaniem nowych miejsc pracy.
Zwiększenie wpływów z VAT jest spowodowane również zmianą systemu rozliczeń z kwartalnych na miesięczne. Od 2017 roku rozliczanie kwartalne mogą prowadzić tylko te firmy, których sprzedaż, wraz z kwotą podatku, nie przekroczyła w 2016 r. kwoty 5 157 000 zł (równowartość 1,2 mln euro). Według szacunków zawartych w Ocenie Skutków Regulacji dla nowelizacji ustawy o VAT, likwidacja deklaracji kwartalnych dla dużych podmiotów gospodarczych poskutkowała przesunięciem terminów wpływów podatków w wysokości bagatela ok. 800 mln zł.
Według planu Ministerstwa Rozwoju, w 2017 roku wpływy z VAT wyniosą 143,5 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że plan ten zostanie wykonany z nawiązką, bo już po dwóch miesiącach udało się zebrać ponad 23 proc. założonych środków.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Afgański ruch oporu u bram największych miast, gwałtowne walki

Wojska afgańskich kolaborantów okupacji USA-NATO przeżywają ciężkie chwile. Narodowa koali…