Homoseksualiści skazywani za swoją orientację seksualną w Niemczech do roku 1994 zostali zrehabilitowani i mogą liczyć na niewielkie (jak na warunku niemieckie) odszkodowania.

fot. wikimedia commons

Bundestag przyjął ustawę, która anulowała wszystkie wyroki, jakie niemieckie sądy wydawały od zakończenia wojny no połowy lat 90. Prawo zakazujące aktywnego homoseksualizmu Kodeks karny Republiki Federalnej Niemiec odziedziczył po prawodawstwie III Rzeszy. Regulacje traktowały stosunki seksualne między mężczyznami jako nierząd. Z paragrafu 175 ówczesnego kodeksu wynikało, że osoby dopuszczające się takiej formy nierządu wędrowały do więzienia na parę lat. W roku 1969 przepisy zliberalizowano, ale ich nie zniesiono. Efekt tego jest taki, że w Republice Federalnej skazano na ich podstawie ok. 64 tysiące osób.

Przyjęte przez Bundestag prawo nakazuje unieważnienie tych werdyktów i wypłatę pokrzywdzonym odszkodowań. Wyniosą one 3 tysiące euro plus 1,5 tys. za każdy rozpoczęty rok odsiadki.

Z szacunków federalnego ministerstwa sprawiedliwości wynika, że na finansowe zadośćuczynienie może liczyć niecałe 5 tysięcy osób.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zełenski: Polacy dostaną „specjalne prawa”

Po wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie i wystąpieniu polskiego prezydenta przed parlamentem, W…