Jak wskazują wyniki sondaży, Robert Biedroń mógłby wygrać z obecnym prezydentem wyścig do Pałacu Prezydenckiego.

www.flickr.com/photos/lplewnia/

Panel badawczy Ariadna dla „Dziennika Gazety Prawnej” przeprowadził badanie na reprezentatywnej grupie Polaków w sprawie ich preferencji wyborczych. Andrzej Duda wygrałby pierwszą rundę (32 proc. głosów) wyborów prezydenckich, jeżeli przyjąć, że poza nim startowałoby w nich jeszcze trzech kandydatów: Robert Biedroń, Paweł Kukiz i Donald Tusk. W tejże pierwszej turze Tusk zająłby drugie miejsce (27 proc.) a trzecie Biedroń (17,8 proc). Zatem w drugiej turze spotkałby się Duda z Tuskiem i też by wygrał, ale z niewielką, bo blisko 3-procentową przewagą. Jedna piąta pytanych nie poszłaby na wybory, a jedna piąta nie wie, na kogo by wówczas głosowała.

Gdyby jednak w II turze Andrzej Duda spotkałby się z Robertem Biedroniem, to tu sytuacja byłaby o wiele bardziej trudna dla obecnego prezydenta. Przewaga Dudy stopniałaby wtedy do niezauważalnych 0,2 proc, za to niemal jedna trzecia pytanych nie poszłaby na wybory. Ciekawe jest to, że na Biedronia głosowaliby w ogromnej większości wyborcy Kukiza i Nowoczesnej.

W hipotetycznej II turze na Dudę głosowałoby niemal 90 proc. sympatyków PiS, a na Tuska 87, 2 sympatyków PO, niespodzianek w tych grupach więc nie ma.

To kolejny sondaż pokazujący, że Robert Biedroń, choć oficjalnie się wzbrania przed porzuceniem samorządu, wyrasta na polityka, który mógłby wprowadzić nieco zamieszania w dotychczasowych układach politycznych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

I Dolnośląski Kongres Lewicy – czy lewica potrafi się zmienić?

19 września odbył się we Wrocławiu Dolnośląski Kongres Lewicy. To pierwszy z 17 regionalny…