Przełomowa wypowiedź kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski. Na dzisiejszej konferencji prasowej Robert Lewandowski oświadczył, że wykonanie gestu wsparcia w stronę osób LGBT nie byłoby dla niego żadnym problem.
Lewandowski rozmawiał z dziennikarzami na konferencji w drugim dniu zgrupowania kadry narodowej przez kolejną serią meczów eliminacji mistrzostw świata. Pytania dotyczyły nie tylko spraw czysto piłkarskich. Jeden z żurnalistów zagaił popularnego „Lewusa” o to, czy założyłby opaskę kapitańską w kolorach tęczy, nawiązując tym samym do coraz popularniejszej demonstracji wsparcia dla ludzi LGBT w wykonaniu piłkarzy. Zdobyli się na to m.in. kapitanowie reprezentacji Niemiec i Anglii: Manuel Neuer i Harry Kane.
„Nie miałbym z tym najmniejszego problemu”
Odpowiedź Lewandowskiego z pewnością zaboli prawicowych polityków:
– Wiem, że po wystąpieniu Manuela Neuera w takiej opasce, niektórzy mieli jakieś „ale”, natomiast ja nie miałbym z tym problemu. Każdy z nas jest człowiekiem, ma emocje. Każdy jest osobą, którą trzeba wspierać. Myślę, że nie miałbym z tym najmniejszego problemu – odpowiedział bez chwili namysłu „Lewus”.
Przez nim byli: Bednarek i Sobota
Lewandowski nie jest pierwszym piłkarzem, który wypowiedział się pozytywnie o symbolice walki o prawa osób LGBT. W 2020 roku bramkarz Lecha Poznań Filip Bednarek wypowiedział następujące słowa:
„Ja nie rozumiem nawet zadawania pytań o to, czy homoseksualista w szatni byłby dla mnie problemem. Stawianie go to szukanie sensacji. Dla mnie to w ogóle nie jest zagadnieniem. To jak z segregowaniem śmieci. Nie zastanawiam się nad tym, robię to automatycznie. I mam nadzieję, że za jakiś czas wszyscy Polacy będą tak funkcjonować, bo każdy z nas jest tą kropelką w oceanie” – powiedział zawodnik „Kolejorza”.
Pierwszym polskim piłkarzem, który wyprowadził drużynę na boisko w tęczowej opasce był natomiast Waldemar Sobota. Zawodnik ten wykonał taki gest jako kapitan FC St Pauli.
Homofobia w odwrocie
Takie postawy to w polskim futbolu prawdziwy przełom. Jeszcze niedawno piłkarze z naszego kraju popisywali się żenującymi wypowiedziami w temacie LGBT.
– Obnoszenie się gejów ze swoją orientacją jest dla mnie absolutnie niedopuszczalne. Kto się tam chce z kim pukać, niech się puka, jego sprawa, z bejsbolem ganiać nie będę. Ale niech to robi za zamkniętymi drzwiami w czterech ścianach, nie chcę o tym wiedzieć. A już jakieś „małżeństwa” czy adopcje – nigdy w życiu! Trudno byłoby mi wytrzymać, gdybym zobaczył na ulicy gości eksponujących genitalia czy całujących się. Jak widzę nieraz te parady, niedobrze mi się robi – mówił w 2013 roku piłkarz Korony Kielce Jacek Kiełb.
Przełom w futbolu kobiecym
Ważny gest wykonała natomiast piłkarka AKS Zły, Eliza Górska-Tran, która w 2018 roku po raz pierwszy zagrała w tęczowej opasce. Zawodniczka występowała jeszcze do niedawna na boisku wraz ze swoją żoną, Karoliną.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…