Jelena Klimowa, działaczka LGBT została ukarana za prowadzenie portalu Deti-404 (ros. Dzieci 404), zrzeszającego nieheteroseksualne nastolatki z całej Rosji.

wikimedia commons
wikimedia commons

Wyrok jest nieprawomocny, a Klimowa zapowiada odwołanie. Prowadzony przez nią portal to rodzaj serwisu społecznościowego, skierowanego do młodzieży LGBT. To jedyne takie miejsce w rosyjskojęzycznym internecie – tutaj nastolatkowie i nastolatki mogą się poznać, podzielić problemami związanymi z prześladowaniem i wątpliwościami, związanymi z własną seksualnością. Większość z nich boi się pokazywać twarze ze względu na powszechną w rosyjskim społeczeństwie nieakceptacje i przemoc wobec osób LGBT. Zdaniem sądu Deti-404 jest stroną „szerzącą propagandę homoseksualną wobec nieletnich”.

Władimir Putin podpisał ustawę o „propagandzie homoseksualnej” w lipcu 2013 roku.  Kilka miesięcy później aktywiści Nikolaj Aleksiejew i Jarosław Jewtuszenko zostali skazani za publiczne rozwinięcie na ulicy Archangielska transparentu z napisem: „Gejowska propaganda nie istnieje. Ludzie nie stają się homoseksualni, tylko tacy się rodzą”. Zdaniem rosyjskich środowisk LGBT, prawo przyczyniło się do wzrostu skali prześladowań i przemocy wobec osób homoseksualnych.

Human Rights Watch w grudniu ubiegłego roku opublikował raport, który nie tylko potwierdza zdanie aktywistów – w ciągu 2014 roku odnotowano ponad 10 razy więcej przypadków aktów fizycznej, homofobicznej przemocy – ale też stwierdza, że państwo nie ściga sprawców tego typu przestępstw.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael kazał ewakuować drugie co do wielkości miasto Strefy Gazy

Do Chan Junus (ang. Khan Younis) drugiego co do wielkości miasta w Strefie Gazy, uchodźcy …