Sergiej Udalcow, koordynator pozaparlamentarnej lewicowej grupy opozycyjnej „Lewy Front” został zatrzymany i stanął przed sądem w Moskwie.

Udalcow na demonstracji 28 lipca 2018 r. fot. strajk.eu

Udalcowa zatrzymano niedaleko od jego domu, zabrano na komisariat, po czym wyrokiem sadu rejonowego dzielnicy Mieszczanskaya osadzony w areszcie na 30 dni.

„Decyzją sądu Udalcow został uznany za winnego popełnienia wykroczenia opisanego w części 8 artykuł 20, ustęp 2 kodeksu wykroczeń Federacji Rosyjskiej (powtórne naruszenie porządku publicznego poprzez organizację publicznego zgromadzenia) i otrzymał karę 30 dni aresztu administracyjnego”, głosi oficjalny komunikat sądu dla rosyjskiej agencji „Interfax”.

Chodzi o legalną, uzgodnioną z władzami demonstrację z 28 lipca br. (na której byli dziennikarze strajk.e) przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, zorganizowaną przez Komunistyczną Partię Rosyjskiej Federacji (Lewy Front był współorganizatorem), podczas której Udalcow jakoby organizował inną, nielegalną demonstrację, wykrzykiwał hasła i „niszczył portrety osób, podobnych do członków rządu Federacji Rosyjskiej”, jak napisano w policyjnej notatce. Na mityngu było około 12 tysięcy ludzi, którzy żądali dymisji rządu, wycofania projektu zmian w wieku emerytalnym i skutecznej walki z korupcją w Rosji.

Lewicowy aktywista karę odbędzie w areszcie Chorszewo-Mnewniki w zachodniej części Moskwy, jak w Twitterze oznajmiła jego żona.

Członek sztabu wyborczego komunistycznego kandydata na mera Moskwy, Maksim Szewczenko, areszt Udalcowa wiąże się bezpośrednio z wyborami nowych władz stolicy Rosji.

– Trzeba przypomnieć, że Sergiej Udalcow jest przecież mężem zaufania kandydata z ramienia partii komunistycznej na mera Moskwy. Udalcow buduje skuteczny program Rady Miejskiej, w której to akcji wzięło udział tysiące ludzi. (…) jako członek sztabu Wadima Kumina (kandydat komunistów – przyp. MW) żądam wolności dla Sergieja Udalcowa, zdjęcia z niego wszelkich wymyślonych oskarżeń. W przeciwnym wypadku będziemy uważać, że Sobianin (obecny mer Moskwy – przyp. MW) boi się i stosuje brudne chwyty”.

W czwartek popołudniu żona opozycjonisty na Tweeterze ogłosiła, że „Udalcow uważa swoje prześladowania za bezprawne, w związku z tym ogłosił głodówkę przeciwko antynarodowej reformie emerytalnej i podwyższeniu wieku emerytalnego”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Miliarderzy już odrobili straty z pandemii, najbiedniejsi mogą się nie pozbierać. Wstrząsający raport

Jeśli nie dojdzie do natychmiastowej korekty polityki rządów na całym świecie, najbiedniej…