To niebywałe wezwanie ze strony rosyjskiego biznesu. Postuluje, by władze wspomogły finansowo grupę ludzi najuboższych.

Przedstawiciele 20 związków i stowarzyszeń skupiających przedstawicieli biznesu, skierowali pismo do władz rosyjskich z wezwaniem, by rozpatrzyły możliwość dodatkowego wspomożenia finansowego bezrobotnych, rodzin wielodzietnych i emerytów. Zgodnie z ich postulatem chodzi o sumę około trzech trylionów rubli.

Suma ogromna, ale jeśli wziąć pod uwagę, że obecnie w Rosji żyje około 46 milionów emerytów, półtora miliona wielodzietnych rodzin i jest około 700 tysięcy bezrobotnych, to nie jest zaskakująca.

Wśród sygnatariuszy pisma są przedstawiciele Rady Izby Przemysłowo-Handlowej Rosji, Międzyresortowej Rady Ekspertów i 20 pozostałych organizacji biznesowych.

To byłby dodatkowy zastrzyk pieniędzy dla najuboższych grup społecznych poza tymi, które nakazał w związku z epidemią wypłacić Władimir Putin. Prezydent Rosji polecił podnieść rozmiar zasiłku dla bezrobotnych i chorobowego do wysokości federalnej minimalnej pensji miesięcznie, wprowadzić wakacje kredytowe (dotyczy również kredytów hipotecznych), a także wypłacić rodzinom, mającym prawo do otrzymania tzw. kapitału macierzyńskiego (ок. 24 000 PLN na pierwsze dziecko i 7500 PLN na kolejne), dodatkowo wypłacić 258 PLN na każde dziecko oraz do końca roku zwiększyć zasiłek dla bezrobotnych do poziomu minimalnego wynagrodzenia.

Na razie nie wiadomo, jak do propozycji biznesu odniosą się rosyjskie władze.

Oczywiście, to nie nagły przypływ miłosierdzia kierował rosyjskimi kapitalistami. Nie ukrywają, że chodzi w tej inicjatywie o to, by w ten sposób zwiększyć podaż pieniądza na rynek, co pozwoliłoby stawić czoła kryzysowi gospodarczemu i zachować zyski biznesu. Tym bardziej, że za niepracujący kwiecień zwykłe pensje pracownikom sektora prywatnego mają wypłacić właściciele firm. Niektórzy liberalni eksperci już załamali ręce nad ich losem.

Mówiąc inaczej, rosyjski biznes wzorem wszystkich kapitalistów wzywa państwo, by dało pieniądze, które później mają trafić do ich kieszeni. Ale i tak sposób myślenia, by doraźnie wspomóc najbiedniejszych, okazuje się w tym przypadku nieco inny, niż w Europie.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „…za niepracujący kwiecień zwykłe pensje pracownikom sektora prywatnego mają wypłacić właściciele firm”

  Dla Gazpromu, Łukoil’a czy podobnych firm nie będzie to żadnym problemem. Ale w Rosji są też setki tysięcy firm, które zatrudniają kilka/naście osób i nie mają teraz żadnych dochodów, np. restauracje, usługi kosmetyczne, itp. Skąd tacy „burżuje” mają wziąć kasę na wypłaty?

  PS. Rosyjski „trylion” to po polsku trochę jakby mniej;)

  1. @Nikt
   Kpisz, o drogę pytasz, czy nie możesz się doliczyć komórek? Szarych.

  2. Kolego Lubacie (szanowny?) wszak mamy cudowny kapitalizm – kogo nie stać, niech zdycha. Kapitalista też.

  3. Jak zdechnie kapitalista, to państwowa firma będzie musiała zajmować się także strzyżeniem włosów, sprzedażą marchewki czy pieczeniem rozwożeniem pizzy. W największej złości bym Ci nie życzył żyć w takich realiach.

  4. Szanowny Uważajemyj Kolego Lubacie, ja żyłem w takich czasach. I całe moje w tym szczęście, bi nie musiałem żryć picy czy innych szajsowatych fastfudów. I każden jeden oraz każda jedna umieli gotować!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zakonnik od Braci Mniejszych zgwałcił dziecko, któremu podał wcześniej wódkę

Tym razem nie możemy napisać „w polskim kościele bez zmian”. Zakonnik pełniący…