Bojownik talibów / fot. Flickr

Czy Rosja wesprze jednych terrorystów, by walczyli z innymi? Wygląda na to, że tak.

Bojownik talibów / fot. Flickr
Bojownik talibów / fot. Flickr

Zamir Kabułow, specjalny przedstawiciel prezydenta Federacji Rosyjskiej w Afganistanie, w rozmowie z agencją Interfax poinformował, że Rosjanie nawiązali kontakt z afgańskimi talibami i są gotowi dostarczać im broń. Miałaby ona posłużyć nie do obalania rządu w Kabulu, czego talibowie są coraz bliżsi, a do zwalczania Państwa Islamskiego. Najniebezpieczniejsza obecnie islamska organizacja terrorystyczna zaczęła już bowiem tworzyć swoje komórki w Afganistanie. Amerykańscy specjaliści twierdzą, że należy do nich obecnie od tysiąca do trzech tysięcy zdecydowanych na wszystko dżihadystów, a w prowincjach Kunar i Nangarhar terroryści zdobyli już, na razie niewielkie, przyczółki.

Mimo podobnego profilu ideowego, ISIS nie zamierza współpracować z talibami. Z wzajemnością – afgańscy fundamentaliści nie uznają szefa Państwa Islamskiego, Abu Bakra al-Baghdadiego, za prawdziwego kalifa wszystkich muzułmanów. Talibowie odnieśli ponadto w ostatnich dniach poważne sukcesy w walkach z wojskiem rządowym i nie mają ochoty dzielić się wpływami, tym bardziej, że jeśli ISIS zacznie prowadzić w Afganistanie rekrutację na wielką skalę, może zabrać miejscowym fanatykom sprzed nosa wielu chętnych do walki.

Rosyjski wysłannik zaznacza, że handel musiałby odbywać się jawnie, ostrożnie i drogą w pełni legalną. Jak legalnie przesyłać broń terrorystom, by walczyli z innymi terrorystami? Amerykanie testowali już taki pomysł w Syrii, zbrojąc „umiarkowaną opozycję”. Efekty wszyscy znamy. Rosjanie wychodzą najwyraźniej z założenia, że pójdzie im lepiej. Tym bardziej, że zastanawiają się obecnie również nad sprzedawaniem broni rządowi w Kabulu, który, coraz bardziej porzucony przez Amerykanów, prosi o takie wsparcie od końca października.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Szczyt antymigracyjny” w Budapeszcie: polityczny atak skrajnej i konserwatywnej prawicy

W stolicy Węgier, na zaproszenie premiera Viktora Orbana, rozpoczyna się dziś „szczyt demo…