Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej zaproponowała progresywny podatek od dochodów w zamian za obecnie obowiązujący liniowy.

pixabay.com/pl/kreml-moskwa-rosja/falco

Deputowani komunistyczni w Dumie Państwowej argumentują, że czas, by najbogatsi Rosjanie podzielili się swoimi dochodami bardziej sprawiedliwie płacą większe podatki. Biedni zaś powinni płacić mniej.

Proponowana skala podatków, według komunistów, powinna wyglądać następująco: zarabiający mniej niż 100 tysięcy rubli rocznie mieliby płacić 5 proc. podatku, od 100 tys. do trzech milionów rubli – 5 tysięcy rubli podatku plus 13 proc. od sumy powyżej 100 tys. rubli.

Od 3 do 10 milionów dochodu – podatek wyniósłby 382 tysiące rubli jednorazowej waty plus 18 proc. podatku powyżej 3 milionów. I wreszcie przy dochodzie powyżej 10 milionów rubli 1,6 miliona jednorazowo i 25 proc. podatku powyżej 10 milionów.

Autorzy projektu argumentują, że proponowana skala podatkowa będzie służyć bardziej sprawiedliwemu podziałowi dochodów i równomierności podatkowej między obywatelami z różnymi poziomami życia. Deputowany Michaił Szczapow uważa, że głęboko słuszne jest podniesienie skali podatkowej dla najbogatszych Rosjan.

„Najwyższy podatek będzie płacić zaledwie 500 tysięcy ludzi, ale do budżetu a to wpłynie od nich około tryliona rubli” – przekonuje deputowany.

Rosyjski rząd, zdominowany przez neoliberałów, nie popiera oczywiści inicjatywy komunistów. Ma własne palny – podniesienia poziomu podatku liniowego z obecnych 13 proc. do 15. Argumentuje, że progresywna skala podatkowa może skutkować tym, że najbogatsi będą unikać płacenia podatków, co w rezultacie zmniejszy wpływy do budżetu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. system podatkowy w Rosji jest bardziej liberalny niż w krajach Unii Europejskiej , to tak a propo problemów budżetowych rzekomo spowodowanych spadkiem cen surowców…

  2. Oni i tak wywożą te pieniądze z kraju do raju podatkowego więc znajdą sposoby by tych podatkow unikać i nadal TRANSFERowac kasę za granicę

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zbieramy owoce reformy emerytalnej z czasów Buzka. Ponad 300 tys. emerytów grozi śmierć głodowa

Nie ma w tym żadnej przesady. 337, 6 tys. osób na koniec 2021 roku pobierało z ZUS emerytu…