Solidarność z pięcioma osobami skazanymi w Rosji za użycie przemocy w czasie letnich manifestacji przeciw niedopuszczeniu niektórych osób do kandydowania w wyborach lokalnych niespodziewanie wyraził tamtejszy Kościół prawosławny, zazwyczaj, podobnie jak u nas, związany z władzą. Dziś w Moskwie doszło do pikiety znanych aktorów na rzecz uwolnienia skazanych. W Rosji, w przeciwieństwie do zachodnich demokracji, na pikiety nie potrzeba żadnego zezwolenia.

Paweł Ustinow, flickr

Chodzi o konsekwencje cyklu manifestacji, z których największa, moskiewska, miała liczyć nawet 50 tys. osób, na początku sierpnia. Wśród piątki skazanych na kary więzienia znalazł się Paweł Ustinow, 23-letni aktor, co wywołało reakcję środowisk związanych z kulturą, zazwyczaj nie mieszających się do polityki. Ustinow uważa, że padł ofiarą pomyłki policji, bo jak utrzymuje, w ogóle nie brał udziału w manifestacji, a jedynie na kogoś czekał i nie używał żadnej przemocy. Sąd skazał go jednak na trzy i pół roku więzienia.

W obronie Ustinowa wyszło dziś na moskiewski plac kilkuset aktorów, w tym znanych, i innych artystów, którzy zmieniali się na pikiecie, domagając się zwolnienia aktora oraz innych „niesłusznie” skazanych osób. Takie akcje doprowadzają czasem do zwolnień, jak w czerwcu, gdy na wolność wyszedł dziennikarz Iwan Gołunow, skazany za narkotyki. Kreml ograniczył się do zwrócenia uwagi, że będzie odwołanie i należy w sprawie Ustinowa poczekać.

Zdarzyła się przy okazji bardzo rzadka rzecz: na stronach internetowych rosyjskiego Kościoła prawosławnego ukazał się list otwarty podpisany przez ok. stu księży w obronie Ustinowa, który określa jego skazanie jako godną potępienia „bezprecedensową surowość”. Inny list, podpisany przez blisko 800 nauczycieli, w tym akademickich, podkreśla, że sąd nie wziął pod uwagę nagrania wideo, na którym nie widać, by aktor użył przemocy wobec policjantów.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…