Rosyjski państwowy ośrodek naukowy Centrum Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” w Nowosybirsku prowadzi zaawansowane prace nad szczepionką zapobiegającą zachorowaniom wywoływanym przez wirusa Sars-CoV-2. W czerwcu badaniu skuteczności szczepionki poddani zostaną pierwsi ochotnicy.
Ośrodek w Nowosybirsku, największym mieście na Syberii, jest wiodącym rosyjskim centrum badań wirusologicznych i biotechnologicznych. W momencie wybuchu epidemii prowadził jedyne w kraju laboratorium, gdzie z całego kraju spływały testu na koronawirusa. W kwietniu tamtejsi naukowcy ogłosili, że opracowali szczepionkę zapobiegającą zachorowaniom na COVID-19, która pomyślnie przeszła testy na myszach i fretkach. Kolejnym etapem będzie badanie jej skuteczności na ludziach. Zacznie się ono już w czerwcu tego roku.
– W badaniu udział weźmie 60 osób, ochotników z Nowosybirska i innych regionów Rosji, którzy zaoferowali swoją pomoc jako wolontariusze – poinformował w wywiadzie dla Rossija-1 Rinat Maksjutow, dyrektor generalny instytutu.
Wśród wolontariuszy, którzy wezmą udział w testach, są również naukowcy ośrodka naukowego. Według Maksjutowa, naukowcy, którym podana zostanie szczepionka, „są pewni skuteczności i bezpieczeństwa” przygotowywanego przez nich preparatu.
Wolontariusze to zdrowi mężczyźni i kobiety w wieku od 22 do 28 lat, którzy po podaniu szczepionki będą się znajdowali pod nadzorem co najmniej miesiąc. Przez kolejne 60 dni pozostaną w kontakcie z badaczami i będą zobligowani do zgłaszania wszelkich komplikacji, które mogą się zdarzyć.
Test szczepionki na ludziach stanowi pierwszy etap badania, podczas którego potwierdza się „bezpieczeństwo i siłę immunologiczną”. W kolejnym etapie będzie ustalana właściwa dawka i inne ważne czynniki zwiększające skuteczność szczepionki. Cały proces opracowywania szczepionki potrwa zatem co najmniej do końca 2020 roku.
Do chwili obecnej w Rosji zanotowano prawie 13,6 tys. przypadków koronawirusa, w tym 106 zgonów. W skali całego świata stwierdzono 1,7 mln zakażeń oraz ponad 100 tys. ofiar śmiertelnych.
Wysoka śmiertelność spowodowana pandemią oraz wynikający z niej kryzys gospodarczy skłonił wiele rządów i instytutów do zintensyfikowania wysiłków i środków na opracowanie szczepionki. Oprócz Rosji pracują nad nią Chiny, USA, Australia i inne kraje.