Rosjanie mają poważny problem społeczny.  W internecie popularność zdobywają grupy, które zachęcają młodych ludzi do samobójstwa. Co gorsza, robią to skutecznie.

pixabay.com/pl/depresja-
pixabay.com/pl/depresja-

W rosyjskich sieciach społecznościowych rośnie liczba „grup śmierci” – internetowych społeczności skupiających osoby nakłaniające się wzajemnie do odebrania sobie życia. Jednym  najbardziej znanych takich miejsc stała się grupa „Morze wielorybów” w sieci społecznościowej „Vkontakte”, rosyjskim odpowiedniku Facebooka.

Do niedawna w Rosji nie mówiło się o samobójstwach młodzieży, ale w ostatnim tygodniu sprawa  nabrała znaczenia po samobójstwie nastolatki Riny, które przyniosło efekt kuli śnieżnej – nastolatkowe zaczęli kopiować jej zdjęcia, fragmenty odzieży, nawoływać do naśladownictwa. Kilka gazet i portali przeprowadziło własne śledztwa dotyczące tego zjawiska i okazało się, że nabiera ono niebezpiecznego, bo masowego charakteru.

Sposobów nawoływania do samobójstwa jest wiele, lecz najważniejszym jest wmawianie nastolatkom, że w tym życiu są „niczym”, a w innym — wszystko będzie idealnie. Dziewczynom wmawia się, że są brzydkie i grube, a chłopakom — że są nieudacznikami. Natomiast śmierć uwolni od niedoskonałości i pozwoli na to, żeby zostać „wybranym”. „Samobójcze” grupy internetowe publikują mroczne obrazki i muzykę. Pojawiają się takie wypowiedzi, jak „wszyscy umrzemy”, „ten świat nie jest dla nas”, „jesteśmy dziećmi martwego pokolenia”. Jednocześnie śmierć często jest przedstawiana jak coś wzniosłego i pięknego. W takich grupach dzieciom podaje się datę, czas i sposób samobójstwa. Rosyjskie władze próbują walczyć z podobnymi grupami i zamykają je, lecz na ich miejscu błyskawicznie pojawiają się następne.

Kult śmierci w Internecie przynosi straszne rezultaty. Jak podaje Sputnik Polska przez ostatnie pół roku 130 nastolatków popełniło samobójstwo pod wpływem „grup śmierci”. I to jedynie według oficjalnych statystyk.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Colin Powell, współodpowiedzialny za wojnę w Iraku, nie żyje. Joe Biden pożegnał ”drogiego przyjaciela”

Czołowi politycy amerykańskiego imperium oddają ostatni hołd Colinowi Powellowi, byłemu se…