Ponad dwadzieścia miliardów dolarów zadłużenia umorzyła Federacja Rosyjska państwom afrykańskim. To nie tylko gest przyjaźni w stronę Czarnego Lądu, ale również polityczna kalkulacja. Moskwa wraca do tego regionu i zamierza realizować w Afryce swoje interesy ekonomiczne.

Informacja została ogłoszona po zakończeniu wizyty prezydenta Gwinei Alpha Conde w Moskwie.

„W ramach inicjatywy udzielania pomocy najbiedniejszym państwom o wysokim zadłużeniu umorzyliśmy łączny dług afrykańskich krajów na sumę ponad 20 mld dolarów” — powiedział Władimir Putin podczas konferencji prasowej.

 

Przywódca afrykańskiego państwa złożył wyrazy wdzięczności w innej sprawie. „Dziękuję Panu prezydentowi za tę pomoc, która została udzielona Gwinei w walce z gorączką Ebola. Federacja Rosyjska była jednym z pierwszych państw, które zaangażowały się w likwidację skutków tego kryzysu”.

Umorzenie długów afrykańskich państw jest gestem ze strony Moskwy, który ma zaprocentować w przyszłości. Rosjanie liczą na realizację inwestycji infrastrukturalnych w regionie, zintensyfikowanie wymiany handlowej oraz zbliżenie polityczne z krajami Czarnego Lądu. Jest to również odpowiedź na pewną niepokojącą tendencje. Rosnące zadłużenie jest coraz bardziej palącym problemem państw afrykańskich. Zobowiązania zagraniczne Ghany od 2010 r. wzrosły z 20 proc. do 38 proc. PKB, Mozambiku z 35 do ponad 50 proc., a Zambii z 8 do prawie 20 proc. Takich przykładów jest zresztą znacznie więcej.

– Stosunek długu do PKB w krajach mających dostęp do rynku obligacji wzrósł znacząco w ostatnich latach. Wprawdzie poziom długu jest nadal do opanowania, ale dalsza deprecjacja ich walut w stosunku do dolara amerykańskiego może prowadzić do szybkiego wzrostu ich zagranicznego zadłużenia – ostrzegł niedawno Bank Światowy.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „deprecjacja ich walut w stosunku do dolara amerykańskiego może prowadzić do szybkiego wzrostu ich zagranicznego zadłużenia ” oto właśnie Moskwie i Chinom chodzi żeby kraje te stopniowo odchodziły w rozliczeniach międzynarodowych od dolara amerykańskiego pozwoli to ograniczyć zależności od zachodniego systemu finansowego np przy rozliczeniach za surowce oraz wzmocnić ich role w międzynarodowym handlu . USA stracą kontrolę nad cenami surowców które są obecnie rozliczana w $. przy manipulacjach przez INSTYTUCJE FINANSOWE cenami prowadzi to do wzrostu zadłużenia krajów rozwijających się co jest zagrożeniem dla globalnej gospodarki

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Strajk Kobiet: W 102 rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych wielkie protesty w całym kraju

,,Wywalczone ponad 100 lat temu prawa wyborcze Polek czas uczynić świętem! Świętujemy więc…