„Najbardziej nieprzyjaźnie, wrogo” – tak Rosjanie oceniają nasz stosunek do nich. Polacy znaleźli się w ścisłej czołówce rusofobicznych społeczeństw.

Polacy atakują Rosjan idących na mecz podczas Euro 2012/youtube.com
Polacy atakują Rosjan idących na mecz podczas Euro 2012/youtube.com

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Jurija Lewady dokładnie 22 proc. badanych obywateli Federacji Rosyjskiej postrzega Polaków jako zapamiętałych wrogów ich kraju. Oznacza to wyraźny wzrost w ciągu ostatnich trzech lat. Jeszcze w 2012 roku jako niechętnie nastawionych oceniało12 proc. Badanie zostało jednak przeprowadzone przed mistrzostwami Euro 2012, podczas których polscy chuligani atakowali w Warszawie rosyjskich kibiców. O tym jak błyskawicznie następuje zmiana postrzegania Polaków w świadomości Rosjan świadczą również dane z roku 2005. Wówczas zaledwie 4 na 100 rodaków Władimira Putina dopuszczało myśl, że Polacy mogą za nimi nie przepadać.

Za największego wroga Rosjanie postrzegają oczywiście Amerykanów (73 proc.), którzy wyprzedzają Ukraińców (37 proc.), Łotyszy i Litwinów (25 proc). Na piątym uplasowali się Polacy. Pierwszą dziesiątkę rusofobów zamykają: Brytyjczycy (21 proc.), Estończycy (19 proc.), Niemcy (19 proc.), Gruzini (11 proc.) i Kanadyjczycy (8 proc.).

Ciekawie wygląda ranking narodów, które Rosjanie określają jako najprzychylniej do nich usposobione. „Największym przyjacielem, sojusznikiem” według Rosjan jest Białoruś (55 proc.). Oprócz państwa rządzonego przez Aleksandra Łukaszenkę, w pierwszej piątce bratnich społeczeństw nie ma jednak już żadnego kraju europejskiego. Rosję lubią za to również Chiny (43 proc.), Kazachstan (41 proc.), Indie (18 proc.) i Armenia (18 proc.)

Warto zwrócić uwagę na wyraźną zmianę nastawienia Rosjan do Niemców. Relacje na linii Moskwa-Berlin jako „chłodne” ocenia 33 proc. obywateli, a 12 proc. uważa, że są wręcz „napięte”. Jest to zapewne efekt poparcia ze strony Republiki Federalnej dla sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu w 2014 roku.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …