Ogólnorosyjski Ośrodek Badania Opinii Publicznej (WCIOM) zapytał Rosjan, co co myślą o prywatyzacji z lat 90. Odpowiedzi były jednoznaczne.

www.flickr.com/photos/lafleur/

73 proc. Rosjan ocenia ten czas i prywatyzację – najczęściej noszącą zwyczajnie złodziejski charakter – jednoznacznie negatywnie. Przy czym pracownicy sektora prywatnego są o wiele bardziej kategoryczni niż pracownicy budżetówki. Jedynie 18 proc. dało ocenę pozytywną.

Na ciekawe pytanie, czy należy zmieniać tamtejsze decyzje co trzeci Rosjanin (32 proc. ) uważa, że nie należy w ogóle podnosić tego problemu, a 31 proc. jest zdania, że państwu powinno się zwrócić jego własność, którą najczęściej z naruszeniem prawa prywatyzowano. Dalsze 31 proc. jest zdania, że można renacjonalizować tylko wtedy, jeżeli udowodni się naruszenie prawa przy procesach prywatyzacyjnych. Niemniej połowa (51 proc. ) nie wyobraża sobie, by prezydent podważył prywatyzację z lat 90, choć jeszcze w 2000 roku 71 proc oczekiwano, że to zrobi.

Badanie WCIOM pokazuje, jak do dziś silną traumą odbijają się na psychice Rosjan neoliberalne reformy, które przeprowadzały władze z Borysem Jelcynem na czele i rządem neoliberałów według amerykańskich recept i porad. Lata 1991-2000, Rosjanie wspominają w znakomitej swojej większości jako nieustający koszmar braku pracy, pieniędzy, państwa i bezpieczeństwa. Popularność Władimira Putina bierze się stąd, że zatrzymał te destrukcyjne procesy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. NIE DLA NEOLIBERALIZMU!!! na całym świecie chorej ideologii która doprowadza tylko do nędzy i wojen

  2. Tak ci i jest, problem jeno w tym, że w życie zawodowe i społeczne coraz szerszym strumieniem wchodzi pokolenie, dla którego cała ta zawierucha lat 90-ch jest tak odległa, jak Rewolucja Październikowa. Dlatego relatywnie niemała część tych ludzi idzie na lep różnych Nawalonych.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Etiopia: krwawe walki w Tigraju trwają, pomoc humanitarna zastopowana

Według ONZ, w wielu częściach Tigraju, północnej prowincji Etiopii, mimo ogłoszenia zwycię…