Ostatnie badania rosyjskiej opinii publicznej dają kilka ciekawych obserwacji dotyczących kraju, z którym Polska ma obecnie tak dramatycznie fatalne relacje.

Warto przy okazji podkreślić, że źródłem wspomnianych badań jest powszechnie uznane za niezależne Centrum Lewady.

Zadano Rosjanom pytanie, czy czują się wolnymi ludźmi we współczesnym rosyjskim społeczeństwie. „Zdecydowanie tak” odpowiedziało 22 proc. pytanych, za „raczej tak” – 46 proc. Ponad dwie trzecie obywateli zatem czuję się raczej wolnymi ludźmi w putinowskiej Rosji. „Zdecydowanie nie” i „raczej nie” odpowiedziało na powyższe pytanie 31 proc. pytanych. Niezdecydowanych było tylko 2 proc.

Jednocześnie jednak, na pytanie czy obecnie w Rosji są, zdaniem pytanego, więźniowie polityczni, którzy zostali skazani za poglądy polityczne lub za próbę uczestniczenia w życiu politycznym, 63 proc pytanych odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania było zaledwie 22 proc. pytanych.

Oznacza to, że z jednej strony większość Rosjan słyszała o ludziach, którzy siedzą w więzieniach za poglądy polityczne, ale niemal taka sama większość jest zdania, że żyje w wolnym kraju.

Warto też przyjrzeć się poparciu dla działalności prezydenta Putina. Ostatnie, z 12 grudnia 2019 roku badanie wskazuje, że działalność rosyjskiego prezydenta popiera 68 proc. Rosjan, zaś nie popiera 31 proc. Poziom poparcia był najwyższy (89 proc.) w czerwcu 2015 r., najniższy zaś w marcu 2013 r. (61 proc.). Obecny, nieco wyższy, ale i tak poniżej oczekiwań Kremla, poziom poparcia Putina przez Rosjan utrzymuje się od dłuższego czasu.

Przytoczone powyżej wyniki badań udowadniają, że Rosjanie, wbrew oczekiwaniom słabo zorientowanych w rosyjskiej specyfice „ekspertów” wciąż w chwilach, kiedy mają odczucie, że Rosja jest obiektem ataków z zewnątrz, grupują się wokół lidera państwa, nawet wtedy, kiedy są wobec niego krytycznie nastawieni. To dość stały w zachowaniach rosyjskiego społeczeństwa trend. Jest to także dowód na to, że miary, stosowane na Zachodzie do ocen i prognoz, w Rosji słabo się sprawdzają.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Pracownicy fabryki Solaris twardo walczą o podwyżki. Nie ma porozumienia? W takim razie będzie strajk

Na dwie godziny od pracy odstąpią w piątek zatrudnieni w zakładzie Solaris w wielkopolskim…