Powodem ogłoszenia tak drastycznego protestu jest brak wypłaty pensji. Jak oceniają różne źródła, w proteście uczestniczy od 60 do 100 zdesperowanych górników z okolic Rostowa.

www.flickr.com/photos/simpo/
www.flickr.com/photos/simpo/

Głodujący to pracownicy różnych zakładów, które łączy jedno: wszystkie należą do przedsiębiorstwa King Coal. Firma jest zadłużona wobec 2,2 tysiąca swoich pracowników na sumę ponad 300 milionów rubli (niemal 18 milionów złotych).

– Ogłosiliśmy dzisiaj głodówkę, żądając pełnej likwidacji zadłużenia w wypłatach pensji, które przekroczyły 300 milionów rubli. Od dzisiaj ogłaszamy bezterminową głodówkę, na którą zapisało się 124 ludzi, z których 64 zawiadomiło o fakcie rozpoczęcia tej formy protestu prokuraturę – powiedział jeden z robotników, będący w składzie grupy inicjatywnej komitetu protestacyjnego. Wszyscy protestujący odmówili poddania się badaniom lekarskim.

Problemy finansowe przedsiębiorstwa rozpoczęły się 1,5 roku temu. Wówczas robotnicy zwrócili się o pomoc do Władimira Putina i gubernatora regionu rostowskiego, ale bez rezultatu.

Głównym winowajcą powstałej sytuacji jest prawdopodobnie dyrektor generalny przedsiębiorstwa Kong Coal, Władimir Pożidajew. Oskarżany jest on o to, że wypłacał środki finansowe przedsiębiorstwa na rachunki osób trzecich na podstawie rachunków, podpisywanych przez podwładnych mu dyrektorów. Poza tym, środki finansowe dyrektor generalny przelewał na swój prywatny rachunek. Obecnie Władimir Pożidajew, jak informuje RT,  przebywa w areszcie, a śledztwo trwa.

Szybkiego sposobu rozwiązania sytuacji nie widać, ponieważ przedsiębiorstwo jest w upadłości, a zaległe pensje mogą być wypłacone ze środków uzyskanych ze sprzedaży majątku firmy. Problem w tym, że wartość mienia nie pokryje zadłużenia wobec górników, zaś środków na funduszu rezerwowym brak. Gubernator okręgu rostowskiego Wasilij Gołubiew obiecał znaleźć rozwiązanie problemu.

– Sprawę karną trzeba było rozpocząć półtora roku temu, kiedy było jasne, że kierują nami ludzie całkowicie nie znający się na wydobywaniu węgla – powiedział przewodniczący związków górniczych tego regionu, Władimir Katielnikow.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Chiny do G-7: niech „mała grupa państw” nas nie poucza

Ostatni szczyt „najbogatszych” państw świata obfitował w groźne pomruki pod adresem państw…