Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, odwrotnie niż Międzynarodowy Komitet Olimpijski, postanowił zastosować zasadę odpowiedzialności zbiorowej w stosunku do rosyjskich paraolimpijczyków.

www.flickr.com/photos/sescsp/
www.flickr.com/photos/sescsp/

Jego przewodniczący, Philip Craven, poinformował o postanowieniu swojej organizacji, jako koronnego argumentu używając sformułowania, że są dowody na to, że w Soczi podczas zimowych Igrzysk Paraolimpijskich były podmieniane próbki dopingowe oraz, że przedstawiciele strony rosyjskiej nie potrafili udowodnić swoich racji. Craven stwierdził, że decyzję tę podjęto „w najlepszym interesie ruchu paraolimpijskiego” oraz, że „kultura dopingu, która zanieczyściła rosyjski sport, powstała na skutek działania tamtejszych władz”, jednoznacznie wiążąc kwestię niedozwolonego wspomagania z Rosją i jej władzami. Potwierdził też kwestię stosowania odpowiedzialności zbiorowej twierdzeniem, iż „czuje głęboką sympatię dla rosyjskich para olimpijczyków, którzy stracą zawody w Rio z powodu bycia częścią zepsutego systemu”.

Komitet Paraolimpijski wykluczył cała reprezentację Rosji na podstawie tzw. raportu Richarda McLarena, kanadyjskiego prawnika, specjalisty od wykrywania i badania spraw związanych z dopingiem i nieuczciwością w sporcie.

Rosyjski minister sportu, Witalij Mutko poinformował, że Rosja odwoła się od tej decyzji do trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, informuje RT.

Rosyjska reprezentacja niepełnosprawnych sportowców liczyła 268 osób.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Walne zwycięstwo wolnego świata. Z niepełnosprawnymi fizycznie poszlo im zgola sprawnie. Teraz pozostaje drenaż nieposkromionych mózgów.

 2. A może by tak autor postarał się prześledzić drogę finansów (jak i wysokość składek) poszczególnych państw…
  Okaże się zapewne, że 50-60% wpłat pochodzi z… USA.
  A nie od dziś wiadomo że kogo kasa, tego racja.
  Gdyby zażądać poddania ponownemu badaniu próbek sportowców USA (jak to było w przypadku MKOL) okazałoby się że ,,wszystkie zaginęły”.

 3. Polityczne zagrywki „tanich drani” biją nawet w niepełnosprawnych!
  Do refleksji!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niemieccy intelektualiści w obronie Assange’a

Od połowy lipca wciąż pojawiają się nowe podpisy pod listem otwartym do Angeli Merkel. Syg…