Skazany na 3 lata kolonii karnej Ildar Dadin wyjdzie na wolność. Na posiedzeniu sądu prokuratura poprosiła o uchylenie wyroku.

https://ru.wikipedia.org/wiki/strajk.eu

Ildar Dadin był pierwszym, jak uważa Amnesty International, rosyjskim więźniem sumienia skazanym z artykułu 211, ust. 1 kk Rosyjskiej Federacji, który przewidywał kary pozbawienia wolności za naruszenie porządku publicznego przez kilkukrotne zorganizowanie nielegalnych demonstracji, mityngów i pikiet. Dadin czterokrotnie organizował nielegalne protesty, za co został skazany w styczniu 2015 r. na 3 lata kolonii karnej. Podczas pobytu w kolonii nr 7 Dadin oskarżył władze kolonii o stosowanie tortur i okrucieństwa. Swoje skargi przedstawił reprezentantom Rady ds. Praw Człowieka przy prezydencie RF. Na skutek skarg został przeniesiony do kolonii nr 5 „w celu zapewnienia mu osobistego bezpieczeństwa”.

10 lutego Sąd Konstytucyjny Rosji nakazał zmiany we wspomnianym artykule, stwierdzając, że nie można karać karnie za organizacje nielegalnych mityngów i demonstracji.

Wypuszczenie Dadina i cała jego sprawa jest o tyle istotne, że zarówno decyzja Sądu Konstytucyjnego, jak samo uwolnienie opozycjonisty jest sygnałem, że w związku z zaczynającą się kampanią wyborczą przed wyborami prezydenckimi Kreml najwidoczniej postanowił poszerzyć zakres swobód obywatelskich.

(na podstawie materiałów RIA Novost)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Lokatorzy: spadkobiercy chcą dostać przedwojenne kamienice? Niech najpierw spłacą hipoteki

Czy tzw. prawowici właściciele powinni dostawać całą kwotę wartości nieruchomości w ramach…