Wspólny, ćwiczebny patrol chińsko-rosyjski czterech bombowców o zdolności nuklearnej nad morzem w okolicy wysp Dokdo (jap. Takeshima), o które spierają się Korea Południowa i Japonia, wywołał protesty obu krajów i zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów, Chińczycy i Rosjanie chcą skontrować wpływy amerykańskie w regionie.

Korea i Japonia, które poderwały swoje samoloty, gdy rosyjsko-chiński patrol leciał nad Morzem Japońskim między tymi krajami, twierdzą, że jedna z maszyn – rosyjska – miała naruszyć przestrzeń powietrzną obu państw. Granice wokół wysp Dokdo nie są jednak ostatecznie zdefiniowane, gdyż Korea, która je kontroluje, zdaniem Japończyków robi to bezprawnie. Obaj skłóceni sojusznicy Ameryki zgodzili się jednak, że wspólny patrol rosyjsko-chiński dodatkowo „zdestabilizował” sytuację.

Prezydenci Putin i Jinping, 2019. pixabay

Moskwa i Pekin zapewniły, że ich wspólny lot nie celował w żadne kraje trzecie i nie naruszył żadnych granic. Amerykanie patrzą niechętnym okiem na rosnącą współpracę rosyjsko-chińską, nie tylko gospodarczą, ale i polityczną. Według USA, jej celem jest zmiana status quo, ograniczenie władzy Stanów Zjednoczonych w regionie.

W zeszłym roku handel między Rosją a Chinami osiągnął rekordową liczbę 108 miliardów dolarów, wzrósł o jedną czwartą. W czerwcu chiński prezydent Xi Jinping nazywał swego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina „najlepszym przyjacielem”. Amerykanie upatrują w tym chęć podważenia systemu sojuszy USA w Azji, zagrożenie strategiczne. Dzisiaj rzecznik chińskiego ministerstwa obrony zapowiedział, że wspólne patrole z Rosjanami będą kontynuowane a współpraca wojskowa osiągnie „historycznie wysoki poziom”.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wniosek może być tylko jeden. Krowopasom popuszczają zwieracze, a zeloci, jak to zeloci realizują wskazówki Wielkiego brata Samuela.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …