Wg. najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego, przy utrzymaniu obecnej dynamiki płac, pensje kobiet i mężczyzn na świecie zrównają się dopiero w 2133 r.
Wg. autorów i autorek raportu „Globalne nierówności ze względu na płeć” (the Global Gender Gap Report 2015), w skali globalnej płace kobiet są na poziomie zarobków mężczyzn sprzed dziesięciu lat. Nierówności utrzymują się pomimo systematycznego wzrostu aktywności zawodowej kobiet i rosnącej liczbie państw, w których kobiety stanowią większość wykwalifikowanej siły roboczej (68) oraz państw, gdzie więcej kobiet niż mężczyzn podejmuje naukę na uczelniach wyższych (98).
– Zanim osiągniemy równości płac pomiędzy płciami przeminą jeszcze trzy pokolenia. Musimy zmobilizować partnerów społecznych do przyśpieszenia tego procesu; nawet w krajach posiadających równościowe reguły prawne nie zawsze są one respektowane. Równość płac kobiet i mężczyzn jest ostatecznie kwestią godnych warunków pracy – mówi Monika Kemperle, sekretarzyni międzynarodowej federacji przemysłowych związków zawodowych IndustriALL.
Raport „Globalne nierówności ze względu na płeć” ukazuje się od 2006 r. i obejmuje analizę sytuacji w 145 krajach z całego świata. Nierówności są badane w kilku aspektach: zdrowotnym (proporcja urodzeń i oczekiwana długość życia wg. płci), edukacyjnym (dostęp do edukacji na poziomie podstawowym i wyższym), rynku pracy (odsetek kobiet i mężczyzn podejmujących pracę zarobkową) i politycznym (udział kobiet we władzach ustawodawczych i wykonawczych). Na tej podstawie Forum tworzy ranking państw, w którym w br. najwyższe pozycje zajmują kraje skandynawskie: Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja. Poza krajami skandynawskimi, w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także: Irlandia, Rwanda, Filipiny, Szwajcaria, Słowenia i Nowa Zelandia. Najniższą pozycję zajął natomiast Jemen. Polska znalazła się na 51 pozycji w rankingu.