Podczas gdy Polacy spokojnie konsumowali majówkową wędlinę, w samym sercu Starego Kontynentu działy się rzeczy straszne. Jakieś dzikie hordy zdemolowały centrum europejskiej stolicy mody, miłości i instaobrazków. Skończyło się sielankowe pogryzanie pieczywa, zgasły dobre emocje, zrzedły mordki zakochanych. Nie wiadomo po co i dlaczego pojawiły się race, poszybowały kamienie;  zamiast serc zapłonęły butelki z benzyną. Kawiarniane melodie zostały zagłuszone przez okrzyki zawistników, którzy mają problem, bo ktoś zarabia więcej od nich. Chuligani wykrzykiwali antyfaszystowskie hasła. A który normalny człowiek wykrzykuje coś takiego?

Podobne obrazki i emocje otrzymuje odbiorca prawicowych mediów w Polsce. O tym, że w paryskim marszu przeciwko niszczeniu standardów zatrudnienia i komercjalizacji wszystkiego, co rynkowi się dotąd wymykało, wzięło udział prawie 70 tysięcy osób, znajdujemy w najlepszym wypadku kilka zdań. Cała uwaga skupia się na barbarzyńcach uprzykrzających ludzie normalnym obywatelom i bojówkarzom z antyfaszyzmem wyzierającym zza kominiarek.

Trudno się za to złościć na prawicę. W końcu prawica jest od tego żeby wspierać bogatych i kompromitować bunt przeciwko ich panowaniu; przekierowywać emocje na nieistotne symbole i uczyć oburzać się pierdołami.

Rzeczą straszną, która wymaga oburzenia jest rasistowski obłęd, za który odpowiedzialne są nie tylko ruchy skrajnej prawicy, ale też czołowe partie konserwatywne. Natychmiastowej reakcji wymaga sytuacja, gdy młoda, modnie ubrana i broniąca tradycyjnych wartości europejska hipster-prawica organizuje zrzutę na łodzie, które następnie taranują kutry wypełnione uciekającymi przed strachem z Bliskiego Wschodu i Afryki. Wściekłości wymaga widok białego mężczyzny na ulicy w Tel-Avivie podtrzymującego do selfie, niczym pluszaka, przerażonego uchodźce z Afryki. Czym są kamienie latające w Paryżu czy płonący salon Porsche w Hamburgu w porównaniu z brakiem reakcji prezydenta USA na nadciągającą apokalipsę klimatyczną? Dlaczego mieszczanin rozgniewany butelką benzyny rozbitą w okolicy Champs-Élysées nie podnosi głosu, gdy ropa francuskich koncernów zalewa pola uprawne w Nigrze?  Czy zagrożeniem dla europejskiego społeczeństwa jest pęknięta szyba w salonie Ralpha Laurena czy odpłatność usług publicznych – rak, który pochłania rocznie w Europie kilkaset tysięcy istnień i pogłębia wykluczenie społeczne kolejnych milionów. Z całą potęgą systemowej przemocy prawica nie ma najmniejszego problemu, a bije na trwogę, gdy gdzieś na paryskiej dzielnicy z dymem pójdzie luksusowy samochód, a bank, który współuczestniczy w grabieży greckiego społeczeństwa musi odmalować elewacje. Bo od tego jest prawica i jej środki masowego rażenia głupotą.

To, co się wydarzyło w Paryżu jest w istocie kompletną pierdołą. Nikt w zasadzie nie ucierpiał, nikomu nie wydarzyła się realne krzywda. I co najważniejsze – w obliczu problemów, z jakimi zmaga się współczesny świat, nie ma to najmniejszego znaczenia. Poza tym, że warto chwilę podumać nad przyczynami wkurwienia tych ludzi. Zapewne akcje Czarnego Bloku robią nieszczególnie dobre wrażenie i nie budują lewicy bazy poparcia społecznego,  ale są absolutnie niczym przy niszczycielskich procesach, z którymi zmaga się współczesny świat.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ooooo, jakie to stronnicze i niewdzięczne – 70 tysięcy spokojnie demonstruje, a mała grupa dymi i psuje obraz. No jak tak można pisać? Karygodne!!!
    Ale, ale – niech sobie lewackie media przypomną swoje relacje z Marszu Niepodległości – nie widzicie pewnego podobieństwa?
    Zapewne nie. I hak wam w smak :D

  2. Naomi Klein może pisać sobie kolejne książki i co z tego ? buntu nie ma … neoliberalizm na świecie ma się dobrze a w Polsce lewica praktycznie została wyeliminowana ze sceny politycznej , Polacy zadowoleni z życia grilują i zajadają się kiełbaskami podczas majowego weekendu i zadowoleni z życia nie widzą potrzeby zmian ,wielu mózgi zostały wyprane przez media i obowiązująca 25 lat narracje ‚wolnego rynku’ itp.. to jest skuteczne społeczeństwo zostało spacyfikowane i nie trzeba nawet jawnej opresji wystarczy ta ukryta ekonomiczna wystarczy

  3. Chciałbym przyjąć za dobrą monetę, co pisze p. Piotr Nowak , ale realia ostatnich kilkunastu lat pokazują, że „protestują” wyłącznie ludzie z przedmieść zasiedlonych przez „drogich” gości z Afryki i Bliskiego Wschodu i którzy w większości nie zawracają sobie głowy tyraniem na budowie czy nawet biurze. Powodem „protestów”, spalenia setek samochodów i splądrowania sklepów może być nawet przypadkowa śmierć dilera narkotyków, który uciekał przed policją.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Osiem sprzeczności polskiej policji, które należy wykorzystać

W marcu bieżącego roku zaufanie społeczne do policji w Polsce osiągnęło rekordowy poziom 8…