– Musimy opodatkować wielkie korporacje. Skąd wziąć zasoby na wielką zieloną i sprawiedliwą transformację? Tam, na kontach Bezosa i innych, jest ta kasa! – mówi Maciej Konieczny, członek Zarządu Krajowego Lewicy Razem, zdeklarowany socjalista, w rozmowie z Małgorzatą Kulbaczewską-Figat.

Konieczny, „jedynka” na liście Lewicy w Katowicach i człowiek, który na Śląsku się wychował, ma odważną wizję dla swojego regionu. Odejście od węgla bez żadnej rekompensaty dla ludzi? Udawanie, że węgiel będzie zawsze, a jego wydobycie nie ma konsekwencji środowiskowych? To dwa złe rozwiązania, mówi, i podsuwa trzecie: organizację przemysłu przyszłości, np. zakładów produkujących ekologiczne pojazdy, przy aktywnej roli państwa. Niech sprzyja ono innowacjom i tworzy stabilne miejsca pracy – mówi działacz. Siłą rzeczy rozmowa nie dotyczy tylko pomysłów dla Śląska: co z polską energetyką, gdyby zrezygnować z węgla? I gdzie są optymalni partnerzy Polski na arenie międzynarodowej?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wielki kapitał za nic nie zapłaci. Macron jest jaki jest, ale korporacje podatkuje. A ”ratowanie planety” to dobry biznes… dla korporacji, tylko tych wybranych, które będą chciały takie regulacje, że rynek będzie ich.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Izraelska prawica chce arabskich głosów – pod wielkim warunkiem

Izraelscy politycy walczą o wyborcze głosy arabskich obywateli. Opamiętanie? Bynajmniej, t…