– Musimy opodatkować wielkie korporacje. Skąd wziąć zasoby na wielką zieloną i sprawiedliwą transformację? Tam, na kontach Bezosa i innych, jest ta kasa! – mówi Maciej Konieczny, członek Zarządu Krajowego Lewicy Razem, zdeklarowany socjalista, w rozmowie z Małgorzatą Kulbaczewską-Figat.

Konieczny, „jedynka” na liście Lewicy w Katowicach i człowiek, który na Śląsku się wychował, ma odważną wizję dla swojego regionu. Odejście od węgla bez żadnej rekompensaty dla ludzi? Udawanie, że węgiel będzie zawsze, a jego wydobycie nie ma konsekwencji środowiskowych? To dwa złe rozwiązania, mówi, i podsuwa trzecie: organizację przemysłu przyszłości, np. zakładów produkujących ekologiczne pojazdy, przy aktywnej roli państwa. Niech sprzyja ono innowacjom i tworzy stabilne miejsca pracy – mówi działacz. Siłą rzeczy rozmowa nie dotyczy tylko pomysłów dla Śląska: co z polską energetyką, gdyby zrezygnować z węgla? I gdzie są optymalni partnerzy Polski na arenie międzynarodowej?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wielki kapitał za nic nie zapłaci. Macron jest jaki jest, ale korporacje podatkuje. A ”ratowanie planety” to dobry biznes… dla korporacji, tylko tych wybranych, które będą chciały takie regulacje, że rynek będzie ich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Amnesty International i wokół niej

Od kilku dni zwolennicy jedynej słusznej, bo zachodniej narracji nie mogą się umysłowo i e…