Share Button

Poważny błąd w polityce marketingowej? To mało powiedziane. Szwedzka sieć H&M nie jest już mile widziana w Republice Południowej Afryki. Miejscowa ludność zdemolowała kilka salonów należących do marki. Powód? Skandaliczna reklama przestawiająca czarnego chłopca z podpisem „najfajniejsza małpa w dżungli”.

Największa erupcja gniewu miała miejsce w Johannesburgu, w którym czarni obywatele stanowią 64 proc. populacji. Szybka akcja mobilizacyjna przeprowadzona w mediach społecznościowych w ciągu kilku godzin zaowocowała masowymi demonstracjami pod placówkami sieci. Tłumy wściekłych mieszkańców szturmowały salony, demolując ich wnętrze oraz wywłaszczając asortyment.  Doszło do starć z policją. Funkcjonariusze pacyfikowali zgromadzenia strzelając z gumowej amunicji.

Głównymi animatorami protestów byli działacze antykaptalistycznego Ruchu Bojowników o Wolność Gospodarczą. Rzecznik tej formacji Floyd Shivambu oświadczył na Twitterze, że H&M „ponosi konsekwencje swojego rasizmu”. Polityk powiedział również jasno, co myśli o dalszej obecności sklepów szwedzkiej marki w jego kraju. „Wszyscy racjonalnie myślący ludzie powinni się zgodzić, że ta sieć sklepów nie powinna dłużej działać w RPA”. Shivambu podkreślił, że społeczeństwo, które przez wiele lat cierpiało z powodu rasistowskiej dyktatury apartheidu, ma prawo sobie nie życzyć inwestorów, którzy promują swoje produkty obrażając obywateli.
Reklama, które może zmusić H&M do wycofania się z najbogatszego kraju Afryki przedstawiała chłopca w kapturowej bluzie z nadrukiem „coolest monkey in the jungle”. Po pierwszych protestach sieć błyskawicznie wyczyściła bilbordy oraz wyemitowała identyczny przekaz z białym dzieckiem w roli głównej. To jednak nie wyciszyło gniewu ulicy.

 

Share Button

8 komentarzy

 1. szczurzec napisał:

  No cóż – uderz w stół, a nożyce się odezwą. Zdenerwuj małpy, a splądrują i zdemolują sklepy…

 2. Wr napisał:

  Atakowali białe manekiny. Czy to rasizm? Ależ skąd! Rasistami są tylko biali, a czarnoskórzy zawsze ofiarami, nawet gdy atakują i mordują białych.

 3. Lord napisał:

  Wywłaszczając?! Hahahhaha
  Czarni kradli. Komusza poprawnosc.

 4. lubat napisał:

  U nas się mówi, że każda okazja jest dobra, by się napić. Czarni wykorzystają każdą okazję, by ograbić sklepy.

 5. Skorpion13 napisał:

  Przecież nie można napisać że ,,słuszny gniew ludu” doprowadził do zwyczajnej kradzieży na duża skalę i demolki oraz wyczynów ogólnie rzecz ujmując chuligańskich.
  I dzięki temu okazuje się ze reklamodawca miał jednak rację – czarnoskóra nacja nie ustępuje pola w agresji stadu wku…wionych szympansów.

  • Lej napisał:

   Daruj sobie rasistowskie wstawki.

   „Redaktor” PN ma białą skórę a wykazał się przy okazji tego artykułu inteligencją jakby ktoś mu coś z głowy „wywłaszczył”.

   Jak widać kolor skóry nie ma nic do rzeczy.

 6. Lej napisał:

  Wywłaszczając asortyment????

  Co to za idiotyzm?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*