Adam Bodnar wysłał list do Konstantego Radziwiłła. RPO zwraca uwagę na złą jakość jedzenia podawanego pacjentom polskich szpitali. Chce, aby standardy dotyczące diety zostały zapisane w Karcie Praw Pacjenta.

fot. facebok.com/ Marek Florczak - grupa Jedzenie w szpitalach
fot. facebok.com/ Marek Florczak – grupa Jedzenie w szpitalach

Najwyższą dzienną stawkę żywieniową w Polsce (27 zł) ma Szpital Specjalistyczny w Skawinie. To jednak wyjątek na mapie, ponieważ pacjenci chorzy na nowotwór otrzymują tam płynne odżywki, których koszt pokrywa szpital. Ale nie brakuje również takich placówek, gdzie wynosi ona niecałe 5 zł. Co piąty polski pacjent jest niedożywiony. Brakuje sztućców, brakuje pielęgniarek, które dokarmiałyby pacjentów niesamodzielnych, niezdolnych samodzielnie przyjąć posiłek.

Według szpitalnych rozkładów jazdy (śniadanie w godzinach 6.00-8.00 rano, obiad w samo południe i kolacja o 16.00) – wczesnym popołudniem pacjent ma zjeść ostatni posiłek i wytrzymać do rana. Porcje są skąpe i często niesmaczne – na śniadanie i kolację pacjenci dostają jajko lub parówki z dwiema kromkami chleba, a na obiad zwykle zmiksowaną pulpę z mięsa i ziemniaków z marchewką. Bywa, że posiłki są zimne. I chociaż formalnie od 4 lat szpitale mają obowiązek oceny stanu żywienia każdego pacjenta przyjmowanego na oddział, w praktyce ten przepis nie działa. Wiele szpitali po prostu jest zbyt biednych, by zapewnić żywienie na odpowiednim poziomie.

Problem nie jest nowy, w 2009 NIK opublikowała raport pokontrolny z 12 szpitali – żaden nie żywił właściwie swoich pacjentów. Kolejni rzecznicy praw obywatelskich alarmują o tym od lat. Ministerstwo zwykle wykręca się odpowiedziami o tym, że nie da się ustalić jednego obowiązującego standardu, gdyż różne dolegliwości wymagają wdrożenia różnych diet. Zapewne taką samą odpowiedź usłyszy Adam Bodnar.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…