Adam Bodnar uważa, że projekt mający poprawić ściągalność abonamentu RTV narusza wolności obywatelskie w kwestii dostępu do danych osobowych. Ponadto zmusi do płacenia tylko wybranych – właścicieli kablówek.

RPO, fot. wikimedia Commons

Bodnar wieszczy, że państwo po wprowadzeniu abonamentowych regulacji, które właśnie zostały przekazane do Sejmu, będzie przegrywało w sądzie z firmami telekomunikacyjnymi. Wczoraj skierował do marszałka Sejmu wystąpienie w tej sprawie.

“Jako Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagą monitoruję inicjatywy ustawodawcze, które mogą wiązać się z ograniczeniem praw i wolności człowieka i obywatela – w tym przypadku prawa do ochrony danych osobowych. Docierają do mnie też informacje od zaniepokojonych dostawców usług telewizji płatnej, którzy mają zostać zobowiązani do przekazywania danych osobowych klientów. Otrzymałem również opinię Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej oraz kopię skargi skierowanej przez izby samorządu gospodarczego mediów i telekomunikacji do Komisji Europejskiej. Ponieważ przedstawiony projekt, mimo sformułowania przeze mnie uwag na etapie konsultacji społecznych, nadal rodzi istotne wątpliwości, pragnę je przedstawić Panu Marszałkowi”- napisał Bodnar.

Zaznaczył, że projekt pozostaje w sprzeczności z unijnymi i krajowymi regulacjami w zakresie ochrony danych osobowych, ponadto skonstruowany jest niesprawiedliwie. Rząd chce uszczelnić płatności abonamentu, ale zmusza do tego wyłącznie wybraną grupę czyli tych, którzy podpisali umowy z dostawcami kablówek.

Ci którzy korzystają np. z cyfrowej telewizji naziemnej, telewizji satelitarnej albo płatnych usług świadczonych zza granicy – będą z opłat na rzecz mediów narodowych zwolnieni. Natomiast formy dostarczające kablówki będą zobowiązane do przekazania Poczcie danych swoich klientów, którzy zarejestrowali telewizory.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak za starych czasów – rzetelność dziennikarska, a walka o wpływy

    Tak długo jak PiS i jego TVP będą szukali wyjścia z sytuacji za pomocą kruczków prawnych kosztem obywateli (opłaty nałożone na ludzi pozbawionych dochodu), tak długo będą przegrywać. Siły należy szukać w suwerenie – wyborcach, i to nie tylko tych którzy głosowali na PiS.

    Jednak wprowadzając cenzurę, np. o tym co naprawdę dzieje się w MSWiA – https://wolnemedia.net/stosowanie-tortur-zdarza-sie-polskiej-policji-od-lat/#comment-211599

    – robiąc wszystkoisto żeby nikt się nie dowiedział o marszu wolności przeciwko prawnemu i fizycznemu zmuszaniu ludzi do zażywania substancji farmakologicznych – szczepionek – tym samym łamaniu praw człowieka, tym sposobem, PiS ze swoją TVP którą jak tak dalej pójdzie to ludzie będą powszechnie nazywać „Kurską gadzinówką PiS-u”, tym sposobem, PiS nie zaskarbi sobie nowych zwolenników.

    Dla niektórych ludzi jest tak samo jak za PRL, albo jeszcze gorzej, Panie Kurski… Lepiej niech Pan nie zapomina o tym. I o tym co — dziś wielmożny Pan — sam głosił gdy kiedyś był młody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…