Adam Bodnar wystąpił do prokuratury o wszczęcie śledztwa dotyczącego spotu wyborczego PiS mającego „jednoznacznie antyuchodźczy i antymuzułmański charakter”. Rzecznik twierdzi, że spot spełnia przesłanki „nawoływania do nienawiści na tle rasowym”.

„W ocenie RPO film ten, zgodnie z zamierzeniem autorów, miał przedstawić społeczność migrantów, a przede wszystkim uchodźców pochodzących z krajów arabskich i wyznających religię muzułmańską w negatywnym świetle i zmierzał do wywołania u odbiorców lęku oraz niechęci wobec tej społeczności” – poinformował rzecznik na swojej stronie internetowej. Dlatego też „RPO wystąpił do Prokuratora Okręgowego w Warszawie o wszczęcie z urzędu postępowania w kierunku ustalenia, czy spot nie miał na celu wzbudzenia wśród odbiorców nienawiści lub innych silnych negatywnych emocji wobec migrantów, uchodźców, osób pochodzenia arabskiego i wyznawców islamu, a tym samym czy nie doszło do popełnienia przestępstwa publicznego nawoływania do nienawiści ze względu na pochodzenie narodowe, etniczne lub wyznanie”.

W swoim zawiadomieniu Bodnar podkreślił, że z roku na rok wzrasta liczba przestępstw motywowanych nienawiścią, w związku z tym przekaz zawarty w spocie wyborczym PiS jest szkodliwy i może spełniać przesłanki art. 256 par. 1 Kodeksu karnego („kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”).

patronite

Jest już oczywiście reakcja rządzących. Beata Mazurek stwierdziła: – To już zaczyna być nudne, głównym zajęciem Rzecznika Praw Obywatelskich jest tylko walka z PiS. Zarzuty RPO są nieprawdziwe i mało poważne, spot PiS dotyczący uchodźców zawierał prawdę i mówił o planach PO w kwestii sprowadzenia imigrantów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ten RPO musi być jednak PiSowskim kretem. Gdyby nie był, to nie przyprawiałby ksenofobicznej gęby fanatycznie promigracyjnemu PiSowi, który wpuszcza do Polski imigrantów (także tych muzułmańskich) w bezprecedensowo hurtowych ilościach.

  1. No przecież o to chodzi, sprowadzają pół niewolników z Azji, bo tego życzy sobie kapitał, a jednocześnie szczujemy i straszymy przybyszami. Zarządzane strachem.

 2. Przecież we Francji nadal trwa stan wyjątkowy!
  A co było powodem jego wprowadzenia?
  Zamachy przeprowadzane m.in. przez uchodźców.
  Mówi to panu WK cokolwiek? Czy też pisze bzdury (jak PiS je wyświetla na ekranach) bo to trendy?
  Podstawowym sposobem na emigrację jest droga przez placówkę dyplomatyczną. Wszyscy ci, którzy zdecydowali się osiedlić w Polsce na stałe (a nie szukać tylko drogi po niemiecki socjal) funkcjonują nieźle i jakoś nie stają się ofiarami przemocy…
  Nieważne jaką bzdurę pismaki spłodzą – rzeczywistość jest jakby inna.
  Po pyskach obrywają zarówno przybysze jak i tubylcy, którym zdarzyło się być w niewłaściwym miejscu w niewłasciwym momencie, a niestety umiejętności Rambo nie posiadali…

  1. Ty idioto! WK to PANI – Weronika Książek. Po pierwsze. Po drugie Steven Paddaock to też muzułamnin? Po trzecie – w ramach wdzięczności za lata 40 te kiedy to muzułmański Iran przyjął 100 tysięcy polskich chłopskich prymitywów chcąc nie chcąc Polska powinna przyjąć teraz podobną liczbę uchodźców żeby wyjść z tego z honorem i a Polacy mają być dla nich zyczliwi tak jak wówczas Irańczycy byli wobec Polaków.

  2. Zamachów nie dokonywali uchodźcy, tylko obywatele krajów zachodnich w drugim czy trzecim pokoleniu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Trwa protest operatorów żurawi. 100 budów w Warszawie stanęło

W Warszawie trwa protest operatorów dźwigów. Związkowcy zostali zaproszeni do rozmów, a fi…