Adam Bodnar był w Wielkopolsce. Pokazał nową jakość działania RPO, godną uwagi i poparcia.

RPO Adam Bodnar / wikipedia commons
RPO Adam Bodnar / wikipedia commons

Najpierw spotkał się z poznańskimi anarchistami, którzy razem z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Lokatorów mają piękną kartę walki o ludzi eksmitowanych.

RPO obiecał zajęcie się sprawą 330 pozwów, które władze Poznania skierowały do sądu o zwrot sumy, na którą składają się czynsze za bezumowne zamieszkiwanie w lokalu. Istota tego gangsterskiego chwytu polega na tym, że lokatorzy tych mieszkań otrzymali nakazy eksmisji, ale miasto nie zaproponowało im lokali socjalnych, do których mają prawo. Pozostali zatem w dotychczasowych mieszkaniach, wciąż nie płacąc czynszu, skoro ich na niego nie stać.

Miasto w tym czasie naliczało czynsz, prócz tego wykładało z własnej kieszeni pieniądze, które w ramach odszkodowania płaciło właścicielom nieruchomości, którzy nie mogli ich odzyskać. Trwał obustronny klincz: miasto płaciło właścicielom, a lokatorzy latami czekali na mieszkania socjalne (rekordzista czekał 12 lat), ich zadłużenie wzrastało. Wreszcie miasto postanowiło zrobić z tym porządek: włodarze stwierdzili, że to lokatorzy powinni pokryć koszty wysokich odszkodowań wypłacanych właścicielom. I podało ich do sądu.  Mówiąc inaczej miasto na nich przerzuca koszty swoich zaniedbań. To, choć zgodne z prawem, jest ewidentnie działaniem nieetycznym, delikatnie rzecz ujmując. Dr Bodnar obiecał włączenie się w jeden z takich procesów oraz zorganizowanie debaty z udziałem władz miasta. RPO wyraził uznanie dla anarchistów i WSL za ich działania na rzecz praw ludzi eksmitowanych.

Adam Bodnar spotkał się także z metropolitą poznańskim abp Stanisławem Gądeckim, wiceprezydentem Poznania, by rozmawiać o bezdomności i imigrantach i narastającej atmosferze niechęci do obcych.

– W Polsce doszedł do głosu chory nacjonalizm, który uważa, że szacunek dla kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To ludzie, którzy zagubili swoją tożsamość. – powiedział abp Gądecki.

Wiceprezydent Poznania zadeklarował gotowość do kolejnych spotkań, poświęconych tym problemom, by doprowadzić do ich rozwiązania.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar imponuje swoja aktywnością, otwarciem na nowe środowiska i gotowością pracy na rzecz ludzi wykluczonych. Strajk.eu będzie z życzliwością wspierał jego wysiłki na rzecz sprawiedliwości społecznej.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…