Od dziś – 1 marca 2019, wchodzi w życie obiecana przez Elżbietę Rafalską emerytura dla wielodzietnych matek. Wyrównanie do 1100 zł brutto mogą dostać kobiety, które urodziły i wychowały co najmniej 4 dzieci, mają 60 lat i złożą wniosek do ZUS lub KRUS.
W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci, świadczenie przysługuje także ojcom – po ukończeniu 65 lat.
– Pani prezes Uścińska mówiła dziś, że wśród tych wnioskodawców jest 16 mam w wieku 90-99 lat – powiedziała wczoraj na konferencji prasowej Elżbieta Rafalska. Wnioski złożyło na razie również 10 ojców. – Są to wdowcy, którzy też wychowywali co najmniej czworo dzieci. Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie świadczenia miały te osoby do tej pory, kto o nich pamiętał, z czego one żyły.
Minister @E_Rafalska w @Radio__Plus: z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego #Mama4plus skorzystają osoby w wieku ponad 60, 70 czy 80 lat. To forma zadośćuczynienia, ma charakter godnościowy. Doceniamy role mam, nie zapominając też o ojcach. #rodzina
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 28 lutego 2019
Okazuje się, że w przypadku „mamy 4 plus” wysoka emerytura współmałżonka nie pozbawia prawa do świadczenia – przy rozpatrywaniu wniosków liczy się tylko i wyłącznie dochód kobiety. W ustawie są zapisane również kryteria, na podstawie których można ubiegać się o świadczenie, jeśli dziecko przez jakiś czas znajdowało się w rodzinie zastępczej. Zapisy szczegółowo regulują też sytuację matek, które dziecko adoptowały. Ale – ja twierdzi resort rodziny, pracy i polityki społecznej – „mama plus” to nie tylko wyrównanie do emerytury.
Dziś wyjątkowy dzień dla Mam 4+‼️ Ruszył nasz rządowy program #Mama4plus. Jako pierwsi doceniliśmy trud matek. To pierwszy taki program, który nadaje wieloletniej, codziennej pracy na rzecz rodziny i wychowaniu dzieci, ogromną wartość. Dziękujemy ? pic.twitter.com/zKWaOegu8X
— Elżbieta Rafalska (@E_Rafalska) 1 marca 2019
Jak podaje money.pl, program ma zagwarantować szczególny system stypendialny dla młodych matek, które uczęszczają na studia – uczelnie mają dostosować organizację toku nauczania, a także umożliwić łatwy dostęp do urlopów dziekańskich.
Już od rana w systemie oczekiwało prawie 6,5 tysiąca wniosków. Wypłaty matczynych emerytur będą przysługiwały od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub KRUS wyda decyzję (ma na to 30 dni od momentu wyjaśnienia wszystkich okoliczności opisanych w złożonym wniosku). Zgodnie z szacunkami ZUS-u około 92 tys. osób już na starcie spełnia warunki do przyznania świadczenia godnościowego. W budżecie na 2019 r. na program „Mama 4 plus” zagwarantowano około 801,3 mln zł.