Ladislas Ntaganzwa ukrywał się od 21 lat, nagroda za ujawnienie miejsca jego pobytu urosła do 5 mln dolarów. Jest odpowiedzialny za udział w ludobójstwie z 1994 roku, w wyniku którego zamordowano 800 tys. osób.

flickr.com/Scott Chacon
flickr.com/Scott Chacon

Jak podali John Bosco Siboyintore, szef specjalnej jednostki, odpowiedzialnej za śledztwo w sprawie ludobójstwa oraz Richard Muhumuza, prokurator generalny Rwandy, Ntaganzwa został aresztowany w mieście Goma we wschodnim Kongo w poniedziałek wieczorem. Mężczyzna jest jednym z dziewięciu sprawców ludobójstwa z 1994 roku, któremu udało się zbiec. Teraz stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Rwandy, powołanym przez ONZ 21 lat temu w celu zbadania i skazania winnych jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Ntaganzwa odpowie za udział i namawianie do udziału w ludobójstwie.

Ntaganzwa w czasie masakry, która pochłonęła 800 tys. ofiar, w ogromnej większości z plemienia Tutsi (zabijano też stawiających opór członków plemienia Hutu), był burmistrzem miasta Nyakizu. Najpierw brał aktywny udział w propagowaniu nienawiści wobec Tutsi, a potem dystrybuował broń i sam mordował niewinnych mieszkańców miasta. Jego sprawa w zeszłym tygodniu – po ponad 20 latach śledztwa i porządkowania dowodów – została przekazana przez Trybunał do Rwandy, która zamierza wystąpić do Kongo o ekstradycję Ntaganzwy.

15 kwietnia 1994 Ntaganzwa pojawił się z bronią pod probostwem Cyahinda i kazał wszystkim Tutsi, którzy się tam schronili, złożyć broń. Miał ze sobą uzbrojonych żandarmów, kościół został otoczony przez ludzi z plemienia Hutu z maczetami. Według aktu oskarżenia, Ntaganzwa dał rozkaz do rozpoczęcia masakry. „On, żandarmi i policjanci zaczęli strzelać do tłumu, zabijając i raniąc wielu Tutsi, cywile z maczetami zabijali resztę, również tych, którzy próbowali uciec” – piszą prokuratorzy z Trybunału. – „Osobiście dowodził atakiem, wydawał rozkazy co do tego, kto i w jaki sposób ma być zabity, sam też strzelał, zabijając pięć osób”. Wracał do probostwa jeszcze 16 i 17 kwietnia, 18 przybył z milicją uzbrojoną w broń maszynową i dokończył dzieła. W Cyahinda zamordowano w sumie 20 tys. ludzi.

Ntaganzwa jest oskarżony również o organizację i przeprowadzenie masakry Tutsi w Gasasa Hill, w rejonach Nkakwa, Maraba, na targu w Nkomero i Kigembe, a także za wielokrotne nakłanianie żołnierzy i cywilów do gwałtów. W sumie odpowiada za śmierć kilkudziesięciu tysięcy ludzi. W sumie w kwietniu 1994 roku wymordowano w sumie od 800 tys. do ponad miliona ludzi.

Wśród dziewięciu poszukiwanych sprawców znajduje się jeszcze Felicien Kabuga – szef finansowy przedsięwzięcia, Protais Mpiranya – ówczesny komendant Straży Prezydenckiej, która odegrała ogromną rolę w masakrze oraz były minister obrony, Augustin Bizimana.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…